Autor je politológ, venuje sa otázkam samosprávy
Mestá a obce sú v podstate miništátmi so svojimi hranicami, problémami, úspechmi, ale aj s túžbou zabezpečovať rozvoj na svojom území.
Prax ukazuje, že popri ich problémoch s neustálym hľadaním kompromisu medzi príjmami, výdavkami, potrebami a očakávaniami sa v nich udomácňuje podnikateľský prístup. Prestávajú čakať na investorov a začínajú sa na nich meniť. To všetko v rámci tzv. sociálneho biznisu.
Na prvý pohľad ide o nespojiteľné, priam až diametrálne odlišné slová, ktoré prinášajú silnú myšlienku. Tou je podnikanie, v ktorom je finančný zisk dôležitý, ale nie prioritný.
Ak sa pozrieme na niekoľko príkladov z malých obcí, zistíme, že ich úspech môže byť inšpiráciou pre ostatné obce a dokonca pre mestá. Možno sa pritom spoľahli samy na seba, možno iba správne identifikovali vlastný potenciál.
V každom prípade naformulovali riešenia, ktoré sú užitočné z hľadiska verejných služieb, lokálnej zamestnanosti a formovania samospráv ako dynamických komunít.

Raslavice aj iné
Medzi Bardejovom a Prešovom dokázali v obci Raslavice vytvoriť 80 pracovných miest. Pôsobia v stavebníctve, ľudia sa tiež venujú pestovateľským prácam a zároveň pracujú na separácii komunálnych odpadov.
Za pozornosť stoja napríklad aj dve obce pri Humennom. V Kochanovciach prevádzkujú pre šesť obcí káblovú televíziu, pretože ich obyvatelia mali dlhodobo problémy s kvalitou televízneho signálu.