Autorka je riaditeľkou Ligy za ľudské práva
To, že cudzinecká polícia v Bratislave nemá dobré meno, je známe roky. Nekonečné čakanie, neoficiálne zoznamy, problém získať informácie a neochota komunikovať aspoň v angličtine.

Posledné mesiace ľudia pred políciou prespávajú, aby sa dostali na rad. Situácia, ktorá hlavnému mestu Slovenska, kde býva najviac cudzincov, nerobí dobré meno.
Pre férovosť treba dodať, že v nevyhovujúcich podmienkach tam pracujú aj samotní policajti. Chodiť každý deň do takéhoto prostredia zjavne nie je nič príjemné a tak sa niet čo čudovať, že mnohí zo službukonajúcich policajtov a policajtiek nie sú práve najpríjemnejší.
Ministerstvo už dlhodobo tvrdí, že tento stav vyrieši novou budovou. Nuž, nová budova zrejme zlepší podmienky pre zamestnancov (dúfajme!), ale otázne je, či naozaj dôjde k trvalému zlepšeniu podmienok pre cudzincov.
“V Česku už v roku 2011 pochopili, že civilný systém je lepší a pobytovú agendu tam rieši odbor ministerstva vnútra.
„
V skutočnosti tu totiž nejde len o novú budovu. Problémom je celkové koncepčné nastavenie tejto agendy.
Cudzinec musí prísť takmer úplne všetko na políciu vybaviť osobne. Nie je tu ani podateľňa, v ktorej by jednoducho prevzali písomnosť a vydali o tom potvrdenie, pričom táto by bola neskôr pridelená niektorému zamestnancovi na kontrolu. Keďže všetko treba doniesť a podať osobne, znamená to hodiny čakania.