SME

Toto sú tie európske rozhodnutia pre našu obranu

S ČR máme sedemdesiatročnú históriu spoločnej armády, tak s kým iným začať budovať spoločnú obranu, ak nie s Čechmi?

Minister obrany Peter Gajdoš (vpravo). (Zdroj: TASR)

Autor je politológ a publicista

Ministerstvo obrany predstavilo plán rozvoja obrany a výstavby ozbrojených síl do roku 2030. Už v momente zverejnenia je však neaktuálny. Vôbec nezohľadňuje, že sa práve tvorí „obranné jadro“ EÚ - oveľa rýchlejšie a so širšou podporou krajín ako mediálne pertraktované „politické jadro“ EÚ.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už zanedlho majú byť predstavené návrhy Stálej štruktúrovanej spolupráce (PESCO) krajín Únie. Majú (okrem iného) riešiť aj obrovskú neefektivitu budovania európskych armád.

Na porovnanie - USA majú vo výzbroji jeden typ tankov, Európa sedemnásť. Američania šesť typov taktických lietadiel, Európa dvadsať atď. To, samozrejme, znamená obrovskú duplicitu nákladov na výskum, vývoj, nákupy, ako aj servis a údržbu techniky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Európska komisia zrátala, že na obranu síce dávame polovicu toho čo Američania, ale dosahujeme len pätnásť percent ich efektivity. Principiálnym problémom tak ani nie je to, že na obranu dávame málo. Ale to, že dávame zle.

Čo si môžeme dovoliť

Druhým problémom je, že nebudujeme koordinovanú obrannú silu, ale veľa samostatných armád. Výsledkom je, že najmä menšie armády postupne strácajú kľúčové vojenské spôsobilosti – nedokážu financovať všetko.

Spojencom budeme poskytovať naše jednotky, napríklad delostrelcov a naopak - tankový prápor či protivzdušnú obranu našich brigád budú tvoriť povedzme francúzske a rumunské jednotky.

Holandsko a Belgicko vyradili tanky, Dáni, Holanďania, Nóri raketomety...

Do budúcna skrátka nemôže mať každá menšia armáda všetko. A už vôbec nie nakupovať a prevádzkovať samostatne. Jednoducho sa to nedá utiahnuť finančne. Ani z dvoch percent a ani z troch percent HDP.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Potvrdzuje to aj zverejnený Plán 2030. Síce ráta z dvoma percentami HDP od roku 2023, ale ak porovnáme plánované zdroje na výzbroj s prebiehajúcimi nákupmi vo svete, reálne by sme nakúpili: 18 tankov, 47 pásových bojových vozidiel pechoty, tri protivzdušné batérie krátkeho dosahu a polovicu batérie striel Patriot.

A to v dnešných cenách - lenže tie v čase prudko rastú. Ministerstvo obrany tak plánuje budovať "paródiu na armádu".

Musíme postupovať spoločne

Ani mýtické dve percentá na obranu problém nevyriešia. Uchovať celé spektrum zbraní a spôsobilosti nedokážu ani mocnosti, ako vidíme na príklade Veľkej Británie (na obranu dáva 2,17 percenta HDP).

Poľsko, ktoré ambiciózne modernizuje armádu, musí zvýšiť výdavky z dnešných dvoch percent HDP na 2,5 percenta, s perspektívou až na tri percentá! Toto je cesta k uzbrojeniu...

Jednoznačným záverom je, že európska obrana sa nedá budovať ako množstvo malých vševojskových armád. A bez spoločnej koordinácie nákupov. Ak nie je politická vôľa budovať spoločnú armádu, tak aspoň ako "skladačku".

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5PY2 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Úraduje

Kreslí Hej, ty! – Györe.


Hej, ty!
Americký prezident Donald Trump.

Hnutie MAGA je moderná severoamerická verzia nemeckej NSDAP.


6

Dosť veľavravné operovanie s pojmom "bežní ľudia".


7
Peter Tkačenko.

Kto ju platiť nechce, v žiadnej koalícii nebude.


19
SkryťZatvoriť reklamu