SME

Rusi odkrývajú hrôzy červeného teroru

Stalinský režim popravoval nevinných ako na bežiacom páse. Až dnes vychádzajú na povrch desivé svedectvá tých čias.

Muži si pripíjajú na pamiatku svojho príbuzného, ktorého popravili a pochovali na tomto mieste pri čistkách v roku 1937 známych ako Veľký červený teror. (Zdroj: profimedia)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Obraz ako z hororu. Bola jar 1979 a na breh rieky Ob ako vždy v tomto čase útočili obrovské objemy vody. Zdivočená topením snehu narážala do piesčitého svahu, podomieľala ho, zavrtávala sa pomaly do pôdy ako príklepová vŕtačka.

Až sa objavila prvá kosť. Veľká, stehenná. Ľudská. Potom ďalšie. Zrazu to boli celé telá. Mnohé mumifikované ako z filmu o egyptských vykopávkach.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Obyvatelia neďalekého mestečka Kolpaševo v Tomskej oblasti sa chodili na miesto hrozného nálezu dívať a v očiach mali strach. Väčšina z nich pochopila – toto sú pozostatky pomerne nedávneho vyčíňania. A nie je vôbec vylúčené, že niektorí z páchateľov masových vrážd, na ktoré dali príkaz súdruhovia v Moskve, sú ešte nažive. Možno dokonca žijú niekde medzi nami? Možno sú to naši príbuzní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Celé priestranstvo obkľúčili vojská KGB ZSSR. Vojaci postavili vysoký plot. A za tým plotom mŕtvoly zväzovali dohromady, priväzovali k nim železný šrot a hádzali ich do rieky. S vedomím, že väčšina z nich boli celkom nevinné obete.

Ľudia, ktorých vyplavil Ob, boli zabití vo väzniciach NKVD – sovietskeho ministerstva vnútra zvaného ľudový komisariát vnútorných vecí. Je to presne 80 rokov od chvíle, keď sa na schôdzach a poradách vodcovia mladého štátu robotníkov a roľníkov uzniesli, že s nepriateľmi ľudu treba tvrdo zatočiť. Začal sa veľký červený teror.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kuchárska kniha zločinu

Bolo to v lete roku 1937, keď tisíce pracovníkov geniálne postavenej štruktúry NKVD, na ktorej čele stál jej zakladateľ a otec všetkých sovietskych katov Nikolaj Ježov, dostali zvláštny pokyn. Hovorilo sa tomu direktíva.

Skrátka to bol recept, ako odhaľovať, zatýkať a likvidovať „kontrarevolučné elementy“. Kdeže, žiadna ideová príručka plná veľkých slov, hesiel a citátov z marxisticko-leninskej dielne. Ale celkom praktická kuchárska kniha s metodickými pokynmi ako na to.

Na veľkom terore dnes nedesia ani tie strašné čísla ako pragmatický prístup tých, ktorí rozhodovali. Chladnokrvnosť, absencia emócií... Dokonca ani nenávisť v konaní katov nenájdete. Iba výpočet.

Pomocou akejsi zvrátenej aritmetiky dospeli k presvedčeniu, že treba zavraždiť toľko a toľko osôb, takým a takým spôsobom, s mŕtvolami treba urobiť to a ono.

Šestnásteho júla pamätného roka si Ježov zvolal šéfov oblastných správ NKVD. Chcel ich oboznámiť so svojím plánom operácie, ktorá mala vojsť do dejín ako jedna z najkrvavejších v celej histórii ľudstva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Tisícka hore-dolu

Pozrime sa na jedného z účastníkov tej schôdze. Podrobnosti o nej sa vyplavujú na povrch až teraz, postupne.

Náčelník Správy NKVD v Juhozápadnom sibírskom kraji se volal Sergej Mironov. Prosté ruské meno, prostý ruský chlapík.

Vrátil sa od Ježova z moskovskej schôdze 25. júla domov do Tomska.

Nelenil a zvolal si podriadených. Detaily akcie vyložil jasne a stručne: „Limit pre prvú fázu operácie je 11-tisíc ľudí, to znamená, že musíte 28. júla zavrieť týchto 11-tisíc ľudí,“ inštruoval prítomných. S presnosťou si nerobil starosti: „No, zavrite 12-tisíc, možno 13- alebo rovno 15-tisíc, ani týmto počtom vás nehodlám obmedzovať. Dokonca možno v prvej vlne zatvoriť 20-tisíc osôb.“

Potom mal prednášku o tom, ako spoznať kontrarevolucionárov a čo urobiť s členmi ich rodín.

Potom už prišli na rad rýdzo technické veci. Ako popravovať a čo robiť s telami.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C539P na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Ideologické ťažisko celej koalície leží v extrémistickej lokalite.


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Nataša Holinová

Špeciálna prokuratúra je rozprášená tak vulgárne, ako sa len dá.


Peter Tkačenko

Harabin prezidentom nebude, ale môže o ňom rozhodnúť.


SkryťZatvoriť reklamu