SME

Čo s kosákmi a kladivami na pamätníkoch

Pamätať alebo odstrániť?

Biľakova busta. Postriekali ju červenou farbou. (Zdroj: tasr)

Autor pracuje v Ústave pamäti národa

Slovenská spoločnosť sa po novembri 1989 nezačala prirodzene a postupne vyrovnávať so symbolmi komunistického (i fašistického) režimu – v legislatíve, historiografii, vo verejnom priestore a vnímaní umenia.

Preto i snahy o kritiku týchto symbolov a i praktické činy na ich izolovanie vo verejnom priestore sa dnes po 28 rokoch môžu zdať drastické, nekultúrne alebo aj protiprávne.

Fašizmus a komunizmus sa dočkali svojho historického, čiastočne legislatívneho a pamäťového odsúdenia i na Slovensku, hoci oneskorene a v „deravej“ forme. Spomeňme rehabilitačné zákony, zákon o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému až z roku 1996, zákon o pamäti národa a zriadení Ústavu pamäti národa až z roku 2002.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Diery v morálnej pamäti a procese vyrovnávaní sa s totalitami sú stále nebezpečné.

Výsluhové dôchodky

Pretrvávajú bývalí potentáti KSČ a ŠtB vo verejných funkciách. Bývalí eštebáci si užívajú výsluhové dôchodky ako bývalí zamestnanci ministerstva vnútra.

A bývalí politickí väzni – obete režimu KSČ a ŠtB (rozumej väzni názoru, svedomia, viery, ktorí prišli slobodu, zdravie, rodiny, mladosť či životy) sa akurát tak môžu tešiť z bezplatnej električenky – dôchodky mizerné, sociálna satisfakcia za utrpenie žiadna, zdravotné zvýhodnenie žiadne, spoločenské ohodnotenie ich obetí a zápasu ako-tak prebieha na úrovni organizácií ako KPVS, ZPkO a ÚPN.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Námestie hraničiarov

Riešením by mali byť vysvetľujúce tabule a texty pri takýchto pamätníkoch alebo osobách. A ak ide o dokázateľne zodpovedných činiteľov, mali by byť z verejného priestoru odstránené.

Názvy ulíc a námestí ako Námestie hraničiarov v Bratislave - hlavnom meste členského štátu EÚ (viete, čo robili títo hraničiari pred rokom 1989?), socha hlavného kolektivizátora Mareka Čulena pred budovou Úradu vlády SR či len obyčajné tričká s Che Guevarom alebo prekríženým kosákom a kladivom sú toho dôkazom i výsmechom.

Polovičatosť a nedôslednosť, ktoré sú vizitkou našej deformovanej kolektívnej i osobnej mysle a svedomia, sa ukazujú aj v spore o totalitné symboly na Slovensku.

Kosáky a kladivá

Biľakova busta, Pješčakova pamätná tabuľa, plánovaná tabuľa Husákovi ukazujú, že i v našich hlavách neprešla katarzia, ktorú by étos novembra '89 akosi logicky predpokladal.

Čo teda s týmito symbolickými osobami, symbolmi, pamätníkmi obetiam, ktoré tieto symboly nesú? Vychádzajúc z účelu pamätníka, tabule, sochy, obrazu – tieto by mali, navyše ak sú v umeleckom stvárnení, pripomínať a oslavovať odvahu, dobrý skutok, pomoc slabším, obetovanie sa za ideál dobra a spravodlivosti, boj za slobodu, krivdu na nevinných a pod.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Pamiatkarom komunistické symboly neprekážajú, Kalmus dostal podmienku Čítajte 

Mali by vzniknúť v prostredí diskusie, demokratických princípov, rešpektovania kritiky. Inak sú nanútené, nezodpovedajú spoločenskému súhlasu až do polohy vypĺňania verejného priestoru, v ktorom by sa mali ľudia cítiť dobre a príjemne.

Hodnotiac polstoročné obdobie totalít na Slovensku je dnes už vhodný čas na to, aby sme dokázali meritórne posúdiť opodstatnenosť istého tabu takýchto symbolov a stvárnení postáv.

Nemáme problém so zákazom hákového kríža, no dvojkríž bývalej Hlinkovej gardy je oficiálnou symbolikou ĽSNS. Spoločnosť s tým nič dôsledne neurobila.

Symbol päťcípej červenej hviezdy – symbol komunizmu tiež nebudí celospoločenské odsúdenie, okrem pamätníkov Červenej armády ho má vo svoje symbolike aj KSS.

Azda najdráždivejšie sú v súčasnosti symboly hákového kríža, skratky SS, ako aj prekríženého kosáka a kladiva.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C53AN na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Politický Dunning-Kruger sa nám trošku opustil.


Nataša Holinová

Vetovanie Žilinkovej renty sa dalo čakať, ale čo bude ďalej?


11
Ilustračné foto.

Myslia si, že vyhrali. No prehrajú to pred dejinami aj na súdoch.


22

Kreslí Mikuláš Sliacky.


3
SkryťZatvoriť reklamu