SME

Čo s kosákmi a kladivami na pamätníkoch

Pamätať alebo odstrániť?

Biľakova busta. Postriekali ju červenou farbou. (Zdroj: tasr)

Autor pracuje v Ústave pamäti národa

Slovenská spoločnosť sa po novembri 1989 nezačala prirodzene a postupne vyrovnávať so symbolmi komunistického (i fašistického) režimu – v legislatíve, historiografii, vo verejnom priestore a vnímaní umenia.

Preto i snahy o kritiku týchto symbolov a i praktické činy na ich izolovanie vo verejnom priestore sa dnes po 28 rokoch môžu zdať drastické, nekultúrne alebo aj protiprávne.

Fašizmus a komunizmus sa dočkali svojho historického, čiastočne legislatívneho a pamäťového odsúdenia i na Slovensku, hoci oneskorene a v „deravej“ forme. Spomeňme rehabilitačné zákony, zákon o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému až z roku 1996, zákon o pamäti národa a zriadení Ústavu pamäti národa až z roku 2002.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Diery v morálnej pamäti a procese vyrovnávaní sa s totalitami sú stále nebezpečné.

Výsluhové dôchodky

Pretrvávajú bývalí potentáti KSČ a ŠtB vo verejných funkciách. Bývalí eštebáci si užívajú výsluhové dôchodky ako bývalí zamestnanci ministerstva vnútra.

A bývalí politickí väzni – obete režimu KSČ a ŠtB (rozumej väzni názoru, svedomia, viery, ktorí prišli slobodu, zdravie, rodiny, mladosť či životy) sa akurát tak môžu tešiť z bezplatnej električenky – dôchodky mizerné, sociálna satisfakcia za utrpenie žiadna, zdravotné zvýhodnenie žiadne, spoločenské ohodnotenie ich obetí a zápasu ako-tak prebieha na úrovni organizácií ako KPVS, ZPkO a ÚPN.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Námestie hraničiarov

Riešením by mali byť vysvetľujúce tabule a texty pri takýchto pamätníkoch alebo osobách. A ak ide o dokázateľne zodpovedných činiteľov, mali by byť z verejného priestoru odstránené.

Názvy ulíc a námestí ako Námestie hraničiarov v Bratislave - hlavnom meste členského štátu EÚ (viete, čo robili títo hraničiari pred rokom 1989?), socha hlavného kolektivizátora Mareka Čulena pred budovou Úradu vlády SR či len obyčajné tričká s Che Guevarom alebo prekríženým kosákom a kladivom sú toho dôkazom i výsmechom.

Polovičatosť a nedôslednosť, ktoré sú vizitkou našej deformovanej kolektívnej i osobnej mysle a svedomia, sa ukazujú aj v spore o totalitné symboly na Slovensku.

Kosáky a kladivá

Biľakova busta, Pješčakova pamätná tabuľa, plánovaná tabuľa Husákovi ukazujú, že i v našich hlavách neprešla katarzia, ktorú by étos novembra '89 akosi logicky predpokladal.

Čo teda s týmito symbolickými osobami, symbolmi, pamätníkmi obetiam, ktoré tieto symboly nesú? Vychádzajúc z účelu pamätníka, tabule, sochy, obrazu – tieto by mali, navyše ak sú v umeleckom stvárnení, pripomínať a oslavovať odvahu, dobrý skutok, pomoc slabším, obetovanie sa za ideál dobra a spravodlivosti, boj za slobodu, krivdu na nevinných a pod.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Pamiatkarom komunistické symboly neprekážajú, Kalmus dostal podmienku Čítajte 

Mali by vzniknúť v prostredí diskusie, demokratických princípov, rešpektovania kritiky. Inak sú nanútené, nezodpovedajú spoločenskému súhlasu až do polohy vypĺňania verejného priestoru, v ktorom by sa mali ľudia cítiť dobre a príjemne.

Hodnotiac polstoročné obdobie totalít na Slovensku je dnes už vhodný čas na to, aby sme dokázali meritórne posúdiť opodstatnenosť istého tabu takýchto symbolov a stvárnení postáv.

Nemáme problém so zákazom hákového kríža, no dvojkríž bývalej Hlinkovej gardy je oficiálnou symbolikou ĽSNS. Spoločnosť s tým nič dôsledne neurobila.

Symbol päťcípej červenej hviezdy – symbol komunizmu tiež nebudí celospoločenské odsúdenie, okrem pamätníkov Červenej armády ho má vo svoje symbolike aj KSS.

Azda najdráždivejšie sú v súčasnosti symboly hákového kríža, skratky SS, ako aj prekríženého kosáka a kladiva.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C53AN na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Ideologické ťažisko celej koalície leží v extrémistickej lokalite.


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Nataša Holinová

Špeciálna prokuratúra je rozprášená tak vulgárne, ako sa len dá.


Peter Tkačenko

Harabin prezidentom nebude, ale môže o ňom rozhodnúť.


SkryťZatvoriť reklamu