Autor je vedecký pracovník SAV, spoluvydavateľ a člen redakčného i autorského kolektívu B/n
Väčšina čitateľov SME najmä z mladšej generácie dnes už možno netuší, čo bola ochranárska publikácia Bratislava/nahlas.
Neveľká knižka formátu A4 s rozsahom 64 strán a obsahom štruktúrovaným do 17 kapitol venovaných širokému spektru problémov od kvality ovzdušia až po znevýhodnené sociálne skupiny.
Okrem zostavovateľa a dvoch vydavateľov sa pod jej vznikom podpísalo šesť redaktorov, 23 autorov, 42 recenzentov a 19 ďalších spolupracovníkov. Spolu takmer sto mien. Mnohé boli verejne známe už vtedy, iné sa preslávili počas Nežnej revolúcie či po nej ako napríklad Ján Budaj, Fedor Gál či Ján Langoš, ale aj Vladimír Mináč či Roman Hofbauer (zoznam autorov aj oponentov je na konci článku).
Niekedy až prekvapuje, že takíto rozdielni ľudia dokázali nielen spolupracovať, ale v čase následných represálií sa aj vzájomne podporovať a solidarizovať.
Obdoba Charty 77?
Bratislava/nahlas, podobne ako iniciatíva za Národný park Podunajsko, oprava ľudových stavieb, záchrana kláštora v Marianke či stredovekého domu v Banskej Bystrici, bratislavských historických cintorínov, Záhorskej Bystrice, Jurského Šúra alebo Roháčov, strání Devínskej Kobyly, to všetko bolo vrcholom ochranárskych snažení 80. rokov minulého storočia.
Bratislava/nahlas bola zároveň odbornou štúdiou, silným protestným hlasom i víziou a programom tvorby nového, demokratického, kultúrnejšieho, zelenšieho, zdravšieho a krajšieho Slovenska. Takto k nej pristupovala väčšina jej tvorcov.
Politickým fenoménom s nálepkou opozičný sa stala až neskôr, najmä po jej masívnom spropagovaní „štvavou“ rozhlasovou stanicou Hlas Ameriky.
Preto skutočnosť, že Václav Havel Bratislavu/nahlas nazval slovenskou obdobou Charty 77 nás síce môže napĺňať pocitom hrdosti, ale nie je to celkom presné, aj keď určité spoločné črty sa tu nájsť dajú: od nespokojnosti s vtedajšou realitou a snahy otvorene a kriticky ju pomenovať, cez nezávislosť protagonistov až po metódy, ktoré sa proti nim pokúsila uplatniť vtedajšia moc.
Hľadanie alternatívy
Ale motivácia, mentalita i misia chartistov na jednej strane a väčšiny bratislavských ochranárov na strane druhej sa aj v mnohom líšili. Kým prvých charakterizovala občianska a politická opozičnosť, tých druhých skôr hľadanie alternatívy, a to nielen k pomerom vládnucim v sovietskom bloku, ale aj na Západe.