Autorka je analytička GLOBSEC Policy Institute
Španielsko, ktoré sa pomaly, ale trpezlivo spamätáva z hlbokej recesie, sa znovu objavuje ako významný hráč Európskej únie. Bolestné štrukturálne reformy už teraz prispeli k vysokej miere rastu.
Najnovšia hospodárska predpoveď OECD pre Španielsko predvída, že zotavovanie by malo zostať v rokoch 2017 a 2018 naozaj masívne a rast prekročí dve percentá.
Hoci nezamestnanosť je ešte vždy dosť vysoká, klesá z 27 percent v roku 2012 na 18 percentv roku 2016. Tieto pozitívne výsledky dodávajú krajine sebavedomie, aby sa stala v rámci Únie skôr tou, ktorá politiku určuje, ako len pasívnou prijímateľkou.
Nanešťastie pre EÚ, ale našťastie pre Španielsko, brexit a sebaizolácia Poľska v EÚ sa Madridu hodia. Predstavujú príležitosť zaplniť prázdno, ktoré zanechá Veľká Británia, z čoho Španielsko už teraz ťaží.
Madrid sa napríklad zúčastnil na stretnutí „veľkej štvorky” (Francúzsko, Nemecko, Taliansko a Španielsko) vo Versailleskom paláci v marci tohto roka, na ktorom tieto štáty podporili starú predstavu viacrýchlostnej Európy.
Ukázalo svetu, že štyri najbohatšie a najľudnatejšie krajiny v EÚ sú odhodlané investovať do pokračovania v európskom projekte a tlačiť na reformu Únie, ktorá by umožnila členským štátom vybrať si stupeň integrácie.
Vodcovia naznačili, že zatiaľ čo niektoré členské štáty by rady už teraz užšie spolupracovali v ekonomických alebo obranných záležitostiach, ostatné budú môcť dobehnúť neskôr.
Europeizácia Španielska
Oplatí sa zdôrazniť, že integračný proces Únie je odjakživa stredobodom španielskeho národného projektu. Od španielskej demokratickej transformácie (1976 až 1978) je europeizácia synonymom pre zbližovanie sa so Západom, najmä v demokratizácii, modernizácii spoločnosti a ekonomike.
Španielsko nikdy nespochybnilo Schengen, spoločnú menu, spoločnú migračnú a azylovú politiku alebo väčšiu ekonomickú integráciu. Naopak, forsíruje zintenzívnenie a prehĺbenie týchto stratégií.
Navyše – napriek silnej kritike doma – Madrid nespochybňuje recepty Únie na štrukturálne reformy smerujúce k plnému hospodárskemu oživeniu.
Hoci predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker nepodporil viacrýchlostnú Európu vo svojej poslednej Správe o stave Únie, moncloa (ako sa nazýva ústredná španielska vláda) chápe, že momentálne niet veľmi pochýb, že EÚ smeruje k modelu akejsi dvojrýchlostnej Európy, pričom krajiny eurozóny sú v centre rozhodovania.
Spoločné záujmy s Európou
Nezhody ohľadom umiestnenia utečencov, návrh zákona o vyslaných pracovníkoch a právny poriadok medzi jednotlivými členskými štátmi vysvetľujú, prečo je stará myšlienka „Európy a la carte“ znovu aktuálna.
Či už ju nazveme „viacrýchlostná spolupráca“, „direfencované spolupráce“, „odlišné úrovne integrácie“, alebo „spolupráca rôznymi rýchlosťami“, tento spôsob rozšírenej spolupráce vo viacerých oblastiach sa stáva skutočnosťou.
Španielsko je za ďalšiu európsku integráciu (aj keď k nej dochádza formou diferencovanej spolupráce) a jeho záujmy sa často prekrývajú s širším smerovaním Európy.