Autor je výkonným riaditeľom Úradu OSN pre drogy a kriminalitu
„Keď som sa rozhodla odmietnuť predať svoje telo, predali ma do iného nevestinca.“ Toto je srdcervúca spoveď 13-ročnej Skye z Nepálu, ktorú predali jej príbuzní do Indie. Jej príbeh sa skončil lepšie ako väčšina ostatných.
Aj so svojou sestrou Skye utiekla z nevestinca, vrátila sa do školy a teraz pracuje pre nepálsku organizáciu, ktorá ju zachránila: celosvetovo uznávaná organizácia Shakti Samuha.
Na rozdiel od Skye, ktorej sa podarilo utiecť, tisíce ľudí trpia v tichosti, sú umlčaní a vystavení násiliu a vydieraniu.
Kto sú moderní otroci
“Migrácia je problémom dnešných čias a skutočne sa treba zamerať sa na jej základné príčiny. Utečenci a migranti by nemali byť považovaní za zločincov.
„
Ľudia, ktorí tvrdo pracujú na farmách a v továrňach, sú často nútení vykonávať sexuálne služby. V dnešných časoch je dôležité byť obozretní a nenechať bez povšimnutia príznaky moderného obchodovania s ľuďmi, medzi ktoré patria sexuálne zneužívané a týrané ženy a dievčatá, vystrašené deti žobrajúce na ulici, ako aj skupiny robotníkov, ktorí v neľudských podmienkach žijú priamo na pracovisku.
Takýto druh zločinu prenasleduje každú spoločnosť.
Veľké množstvo obetí je uväznených v beznádejnom kruhu pašovania a obchodovania s migrantmi. Tento zločin je poháňaný nestabilitou a neistotou, ktorá prevláda v jednotlivých krajinách.
Konflikty v Iraku a Sýrii, ako aj ekonomická kríza spôsobili, že ľudia na Blízkom východe, v severnej Afrike a oblasti Stredomoria sa zmietajú v pocitoch zúfalstva a beznádeje. Títo ľudia sa pri hľadaní útočiska dostávajú do rúk obchodníkov a pašerákov. Tisíce z nich umierajú.
Migranti nie sú zločinci
Minuloročná newyorská deklarácia priniesla vyhlásenie OSN o migrantoch a potvrdila, že migranti potrebujú medzinárodnú pomoc a ochranu. Členské štáty OSN sa dohodli, že v roku 2018 spoločne prijmú globálny kompakt k migrácii, ktorý bude prvým medzinárodným dokumentom pokrývajúcim všetky aspekty medzinárodnej migrácie.
Migrácia je problémom dnešných čias a skutočne sa treba zamerať sa na jej základné príčiny. Utečenci a migranti by nemali byť považovaní za zločincov.
Globálny kompakt by mal prevziať vedúcu úlohu pri riešení otázky migrácie a členské štáty môžu prispieť k riešeniu prijatím a implementáciou Dohovoru OSN proti nadnárodnému organizovanému zločinu a príslušných protokolov o obchodovaní s ľuďmi a pašovaní migrantov.
Narušenie medzinárodných zločineckých sietí sa môže uskutočniť prostredníctvom výmeny spravodajských informácií, spoločných operácií, finančných vyšetrovaní a koordinácie cezhraničnej spolupráce na národnej, ako aj regionálnej úrovni.
Toto si však vyžaduje zdroje a trvalé záväzky štátov.
Rozbiť pašerácke siete
Zločinci využívajú medzery v medzinárodnom systéme, v dôsledku čoho sú bezbranní ľudia vystavení násiliu a zotročovaniu. Riešenie musí vychádzať z princípov právneho štátu a taktiež je potrebná spolupráca štátov, ktorých lídri si musia uvedomiť, že pre zastavenie ľudského utrpenia treba urobiť viac.
Úrad OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC) podporuje trustový fond pre obete obchodovania s ľuďmi, ktorý doposiaľ pomohol prežiť tisíckam obetí po celom svete.
Naša jedinečná kampaň Blue Heart podporuje fond a je silným nástrojom na šírenie posolstva o tom, že všetci musíme konať, aby sme spolu porazili nelegálny obchod s ľuďmi.
Kampaň UNODC #AQUIESTOY („Tu som“), ktorú UNODC spustil v Mexiku a ktorú podporuje mexická vláda, dáva obetiam šancu, aby boli vypočuté, a poukazuje na to, že obchodovanie s ľuďmi sa nedeje ďaleko od nás, ale všade navôkol.
Ak bude globálny kompakt k migrácii v roku 2018 prijatý, prinesie obrovský potenciál pre zlepšenie riadenia bezpečnej a legálnej migrácie a zasadí silný úder pašerákom a obchodníkom s ľuďmi.
Toto je generačná príležitosť pomôcť každej ľudskej bytosti žiť dôstojný život.
Autor: Jurij Fedotov