Približne 50 miliónov Američanov zažilo minulý týždeň pomerne nevídanú situáciu. Objavili sa nové časti seriálu, ktorý bol všade na svete pomerne ľahko dostupný, ale oni sa k nemu nevedeli dostať pre regionálne obmedzenia. Americká televízia CBS uviedla nové časti seriálu Star Trek.
Medzinárodnú distribúciu seriálu má na starosti streamovacia služba Netflix, ktorá je dostupná prakticky na celom svete. V USA však CBS nový Star Trek predáva výhradne cez svoju vlastnú streamovaciu službu CBS All Access.
Netflix začínal ako internetová požičovňa DVD, ale v posledných rokoch sa firma živí tým, že mesačne vyberá poplatok, za ktorý používateľom odomyká veľkú kartotéku filmov a seriálov, pričom môžu pozerať akékoľvek množstvo obsahu či už cez počítač, alebo na inteligentných televízoroch či mobiloch.

Veľa zákazníkov Netflixu v USA zažilo frustráciu, na ktorú sú zákazníci v malých krajinách vcelku zvyknutí. Pre ľudí v USA je však hlásenie typu "Poskytovateľ videa ho neumožňuje prehrávať vo vašom regióne" dosť nevídaný úkaz. Prečo sa objavilo práve na najväčšom trhu s televíznou zábavou na svete?
Vysvetlenie je jednoduché - predstavuje prvé výstrely vo vojne o budúcnosť televízie, ktorá sa logicky prebieha na území najbohatšom na zdroje. Postupne iste dorazí aj na Slovensko. Zatiaľ sa u nás prejavuje tak, že pri pozeraní Star Treku máme väčšie pohodlie ako Američania. Dlho nám to však nevydrží.
Zaujímavá anomália
Vytrhnutie Star Treku z portfólia amerického Netflixu je nateraz anomália, na ktorej sa však výborne ukazuje, ako sa mení televízny trh. Jasne oddeľuje moment, v ktorom si veľkí výrobcovia obsahu uvedomili, že káblové televízie sa uberajú smerom tlačených novín.
Televízni tvorcovia dnes už vidia, že ľudia stále budú chcieť televízny obsah (a dokonca zaň aj zaplatia), ale distribučný kanál káblovej televízie neprežije. Káblovky nakoniec pohltí internet. Ak budú nasledovať príklad novín, môžu si televízie držať tradičných zákazníkov celé roky a aj na pomyselnom dne môžu prežívať ešte niekoľko desaťročí.
Presun televíznych peňazí na internet možno vidno už dnes. Tempo medziročného rastu počtu predplatiteľov Netflixu v USA nekleslo pod 15 percent za posledné štyri roky a nezdá sa, že by rast narazil na vrchol krivky. V rovnakom období klasické káblovky zákazníkov strácajú. Celkový počet predplatiteľov Netflixu v tomto roku už hlavné káblové televízie prekonal.
V momente, keď si veľké televízie uvedomili, že prechod na internetovú distribúciu nie je otázkou "či", ale "kedy", zmenila sa podstata súťaže televízneho trhu.