Autorka je analytička GLOBSEC Policy Institute
V Katalánsku sa konalo neústavné a nezákonné „referendum“ o jeho nezávislosti od Španielska. Neprekvapí, že v tomto konkrétnom hlasovaní sa väčšina Kataláncov vyjadrila súhlasne.
Miestna katalánska vláda vzápätí vyhlásila, že 90 percent z 2,26 milióna – čiže 42 percent z 5,3 milióna miestnych právoplatných voličov – Kataláncov, ktorí hlasovali, si vybrali „áno“. Katalánska vláda pred referendom avizovala, že do 48 hodín môže vyhlásiť jednostrannú nezávislosť.
Prečo nemôžeme brať výsledky vážne?
Po prvé, katalánska vláda zorganizovala toto hlasovanie, hoci španielsky ústavný súd pozastavil legislatívu. Zákon ustanovujúci referendum navyše katalánsky parlament schválil náhlivo, pričom opozičné strany nedostali príležitosť vysloviť námietky či obavy. Preto došlo už v prvej fáze k porušeniu zákona.

Po druhé, referendu chýbali demokratické normy a chýba mu aj legitímnosť. Aby prekabátila ústrednú vládu, ktorá poslala národnú políciu v snahe zabrániť otvoreniu volebných miestností, katalánska vláda zmenila pravidlá hry 45 minút pred začiatkom hlasovania.
Voliči si mohli doma vytlačiť hlasovacie lístky a odvoliť v ľubovoľnej volebnej búdke v celom Katalánsku („všeobecné sčítanie ľudu”) často bez toho, aby vôbec museli preukázať totožnosť.
Elektronický systém „sčítania ľudu“ na identifikáciu voličov mal výpadky. Španielske ministerstvo vnútra povedalo, že polícia buď použila kybernetické útoky na vypnutie všeobecného zoznamu obyvateľstva, alebo prosto blokovala dostupnosť internetu v teréne.
A napokon, okrem komisie zostavenej katalánskymi akademikmi neexistovala oficiálna volebná komisia, ktorá by dozerala na hlasovanie.
Skrátka a dobre, vláda Katalánska nedodržala, čo sľúbila: záväzné, platné referendum so zákonnými zárukami.
Ako Španielsko dospelo až sem?
Hoci Madrid a Barcelona hovoria rovnakým jazykom, nerozumejú si. Ba čo viac, obe strany ani nie sú náchylné začať dialóg.
Rozpor medzi ústrednou a miestnou vládou sa prehlbuje už asi desaťročie. Hlavne odkedy Španielsko postihla hospodárska kríza v roku 2008, je väčšina Kataláncov nešťastná zo svojho údelu a trpí pocitom, že Španielsko im berie priveľa peňazí.