Autor je evanjelický teológ
Predseda vlády vedel od samotného prezidenta, že polícia vyšetruje jeho firmu. Už dva roky. Až teraz sa to dozvedá aj verejnosť. Pokútnou cestou.
Podivný únik informácie o vyšetrovaní prezidenta otvára dve vážne otázky o pravidlách, ktorými sa riadi politická morálka na Slovensku.
Tá prvá sa týka práva verejnosti na informácie o vyšetrovaní verejných činiteľov. Nazdávam sa, že to nemá nič spoločné s rešpektovaním prezumpcie neviny. To, že politik je predmetom vyšetrovania, by mal z princípu oznámiť verejnosti on sám.
Hovorím to celkom spontánne. Neviem, čo na to hovoria právnici. Neviem, čo by to znamenalo z hľadiska ovplyvňovania vyšetrovania. Uvažujem len ako volič. Nazdávam sa, že ak na voleného politika padne tieň podozrenia z trestného činu, mal by to byť v prvom rade on sám, kto ma o tejto skutočnosti bude informovať.