SME
Piatok, 30. september, 2022 | Meniny má Jarolím

Budúcnosť Európy po nemeckých voľbách

Jamajská koalícia nie je prekážkou pre hlbšiu integráciu Únie.

Po nemeckých voľbách. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor je bývalý belgický premiér, je prezidentom skupiny Aliancia liberálov a demokratov za Európu (ALDE) v Európskom parlamente

Niet o čom pochybovať: výsledok nedávnych federálnych volieb v Nemecku je práve tak dôležitý, ako pozoruhodný. Strany, ktoré už celé roky dominujú nemeckej politike – sociálni demokrati (SPD) a Kresťansko-demokratická únia (CDU), spolu so svojou sesterskou bavorskou stranou, Kresťansko-sociálnou úniou (CSU) – všetky stratili podporu pri volebných urnách.

Dovnútra zamerané predvolebné kampane CDU/CSU a SPD boli šokujúco provinčné. Medzi najširšie diskutované témy patrili navrhovaný zákaz nafty, daňová politika, nájomné poplatky a problémy vnútornej bezpečnosti. Ale áno, to sú všetko dôležité veci pre nemeckých voličov. No pri najpálčivejších výzvach, pred akými sa ocitli Európska únia a eurozóna, boli nemecké strednoprúdové strany prevažne ticho.

Vyhýbali sa veľkým témam

Tieto výzvy sú rôznorodé.

Veľká Británia rokuje o odchode z EÚ a panuje hlboká neistota, ako bude vyzerať budúci vzťah medzi Úniou a Spojeným kráľovstvom. EÚ zúfalo potrebuje zabrániť ďalšiemu úpadku demokracie a právneho poriadku v Poľsku a Maďarsku. Ešte mu len ostáva nájsť dlhodobé riešenie na migráciu a utečeneckú krízu. A musí čeliť bezpečnostným úlohám a hrozbám vyplývajúcim z terorizmu, z revanšistického Ruska a Ameriky bez kormidla za prezidenta Donalda Trumpa. Hoci eurozóna konečne vykazuje známky rastu, jej oživenie treba zároveň ešte vždy stabilizovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

To, nakoľko sa riešia (alebo neriešia) tieto problémy, bude definovať budúcnosť Európy – ako aj pozíciu Nemecka v jej rámci.

Len aby sme nezabudli: bol to nemecký minister financií Wolfgang Schäuble z CDU, ktorý zablokoval väčšinu navrhovaných reforiem eurozóny za posledných desať rokov.

Mainstreamoví nemeckí vodcovia mali o nich širšie debatovať počas kampane v televíznych štúdiách, aulách, triedach a na uliciach miest. Neschopnosť dvoch najväčších strán robiť to čiastočne vysvetľuje, prečo prišli o podporu. Tým, že CDU/CSU a SPD len plátali drobné problémy a vyhýbali sa veľkým, vytvorili vákuum.

A populistickí nacionalisti z extrémne pravicovej Alternatívy pre Nemecko (AfD) ho ochotne zaplnili, pričom získali 13 percent hlasov.

Európa v snahe vytlačiť tieto neliberálne elementy bude musieť prísť so zmysluplnými reformami. A jediný spôsob, ako to urobiť, je, aby sa všetci tí, čo v Európe ešte vždy zastávajú liberálnu demokraciu, spojili.

Nebol to úder Macronovi

Keď oznámili výsledky nemeckých volieb, mnohí analytici rýchlo dospeli k záveru, že predstavujú zdrvujúci úder francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi a jeho plánu opäť povzbudiť európsky projekt. Ja však s týmto odhadom nesúhlasím. Len aby sme nezabudli: bol to nemecký minister financií Wolfgang Schäuble z CDU, ktorý zablokoval väčšinu navrhovaných reforiem eurozóny za posledných desať rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ďalší spôsob, ako brať nemecký volebný výsledok, je ako príležitosť na nový začiatok. Koniec „veľkej koalície“ CDU-SPD by mohol znamenať koniec politickej stagnácie nielen v Nemecku, ale aj na európskej úrovni.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 15 h
Ruskí regrúti v náborovom centre v Batajsku v Rostovskej oblasti.

Analytik opisuje, aká bude zima na bojisku a čo zmenia pseudoreferendá.


20 h
Zuzana Kepplová

Plán A sa dohaduje dnes v Bruseli.


52m
Volebné preferencie: Podľa posledného prieskumu by sa primátorom Trnavy stal Peter Bročka a Trenčína Richard Rybníček.

V Trenčíne a Trnave sa v komunálnych voľbách 2022 pokúsia obhájiť primátorskú stoličku Richard Rybníček a Peter Bročka.


3 h

Neprehliadnite tiež

Zuzana Kepplová

Plán A sa dohaduje dnes v Bruseli.


43m
Najviac plynu z Ruska prúdi do Európy cez Nord Stream 1, ten je ale od konca augusta mimo prevádzky.

Kým na Ukrajine hynú pod guľkami, nám stačí teplý sveter.


Martin Hojsík 59m
Slovenskí novinári na jednej z demonštrácií za Kuciaka a Kušnírovú.

Útoky na novinárov sa už skončili vraždou.


Vyhlásenie šéfredaktorov 2 h

Hádzať vinu na politikov je ľahké. A zbytočné.


6 h
SkryťZatvoriť reklamu