Jadro nie je najpresnejšie slovo, väčšina ľudí, ktorí si pamätajú výbuch v Černobyle, ho vníma ako neovládateľnú energiu s potenciálne ničivými následkami.
Lepšie by bolo, aby sme v súvislosti s najintegrovanejšou skupinou európskych krajín používali iný výraz, aj keď, medzi nami, aj integrácia má v krajine s plánmi na integrovanú dopravu a jej problémami trochu zvláštne znenie.
Podstatné je niečo iné a za to, že sa premiér k tomuto pohybu prihlásil, mu bez irónie patrí uznanie. Nie je totiž pravda, ako nedávno tvrdil vo Večeri europoslanec Zala, že malý jarný summit vo Versailles, kde sa Macron a Merkelová dohodli na ambicióznom programe novej vízie, pre Úniu nič neznamená.
Nie je pravda ani to, čo nedávno napísal Peter Schutz, že Fico je údajne jediným z európskych politikov, ktorý sa myšlienkou najtesnejšej Únie zaoberá.
Fico si jednoducho z pragmatických dôvodov osvojil novú francúzsko-nemeckú doktrínu, ktorá reaguje na vyprázdnený priestor po odchode Spojeného kráľovstva z európskej politiky a Spojených štátov z tých povinností, ktoré ako jediná západná superveľmoc majú.
Francúzske a nemecké médiá sú tejto diskusie plné, nie je iba záležitosťou politikov, ktorí si chcú budovať pamätník v podobe projektu, ktorý sa svojimi ambíciami približuje k prvej generácii povojnových lídrov.
Obíďme domácich obstarávačov
Macronova a Merkelovej predstava o tom, ako sa má Únia zmeniť počas nasledujúcich desiatich rokov, je postavená na praktických veciach, s ktorými sa takmer nedá nesúhlasiť.
V otázke bezpečnosti pred terorizmom totiž nemôžeme hovoriť, že nás Brusel nedostatočne chráni, a zároveň byť proti vzniku európskej hraničnej polície, rozšíreniu právomocí európskeho prokurátora aj na terorizmus alebo proti založeniu európskej tajnej služby a jej akadémie.

Spolupráca v týchto otázkach je evidentná, už dnes vidíme, že jednotlivé štáty jednoducho nie sú schopné chrániť sa a o tento druh spolupráce majú už teraz záujem aj krajiny, ktoré v Únii nie sú alebo z nej odchádzajú.
Theresa Mayová viackrát naliehala, aby sa spolupráca v otázkach bezpečnosti medzi Londýnom a Bruselom prehlbovala aj napriek blížiacemu sa odchodu Spojeného kráľovstva z Únie.
Odkaz SDKÚ
Podobne si dokážeme len ťažko predstaviť výhrady proti vzniku európskych univerzít, takých vedeckých inštitúcií, ktoré pomôžu aj malým krajinám zapojiť sa do výskumu a obísť tak domácich obstarávačov a podvodníkov, ktorí si myslia, že peniaze na výskum slúžia na nákup nových plachetníc a dovolenky v Tichom oceáne.