SME
Sobota, 1. október, 2022 | Meniny má Arnold

Potrebujeme jadro. Aj keď je jeho obhajcom Fico

Môže nám byť jedno, či to bude premiér, kto zabezpečí pre Slovensko také postavenie, aby sme nemuseli riešiť ruské paranoje alebo energetiku.

Ilustračná fotka (Zdroj: FOTO - archív SME)

Jadro nie je najpresnejšie slovo, väčšina ľudí, ktorí si pamätajú výbuch v Černobyle, ho vníma ako neovládateľnú energiu s potenciálne ničivými následkami.

Lepšie by bolo, aby sme v súvislosti s najintegrovanejšou skupinou európskych krajín používali iný výraz, aj keď, medzi nami, aj integrácia má v krajine s plánmi na integrovanú dopravu a jej problémami trochu zvláštne znenie.

Podstatné je niečo iné a za to, že sa premiér k tomuto pohybu prihlásil, mu bez irónie patrí uznanie. Nie je totiž pravda, ako nedávno tvrdil vo Večeri europoslanec Zala, že malý jarný summit vo Versailles, kde sa Macron a Merkelová dohodli na ambicióznom programe novej vízie, pre Úniu nič neznamená.

Nie je pravda ani to, čo nedávno napísal Peter Schutz, že Fico je údajne jediným z európskych politikov, ktorý sa myšlienkou najtesnejšej Únie zaoberá.

Fico si jednoducho z pragmatických dôvodov osvojil novú francúzsko-nemeckú doktrínu, ktorá reaguje na vyprázdnený priestor po odchode Spojeného kráľovstva z európskej politiky a Spojených štátov z tých povinností, ktoré ako jediná západná superveľmoc majú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Francúzske a nemecké médiá sú tejto diskusie plné, nie je iba záležitosťou politikov, ktorí si chcú budovať pamätník v podobe projektu, ktorý sa svojimi ambíciami približuje k prvej generácii povojnových lídrov.

Obíďme domácich obstarávačov

Macronova a Merkelovej predstava o tom, ako sa má Únia zmeniť počas nasledujúcich desiatich rokov, je postavená na praktických veciach, s ktorými sa takmer nedá nesúhlasiť.

V otázke bezpečnosti pred terorizmom totiž nemôžeme hovoriť, že nás Brusel nedostatočne chráni, a zároveň byť proti vzniku európskej hraničnej polície, rozšíreniu právomocí európskeho prokurátora aj na terorizmus alebo proti založeniu európskej tajnej služby a jej akadémie.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Spolupráca v týchto otázkach je evidentná, už dnes vidíme, že jednotlivé štáty jednoducho nie sú schopné chrániť sa a o tento druh spolupráce majú už teraz záujem aj krajiny, ktoré v Únii nie sú alebo z nej odchádzajú.

Theresa Mayová viackrát naliehala, aby sa spolupráca v otázkach bezpečnosti medzi Londýnom a Bruselom prehlbovala aj napriek blížiacemu sa odchodu Spojeného kráľovstva z Únie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Odkaz SDKÚ

Podobne si dokážeme len ťažko predstaviť výhrady proti vzniku európskych univerzít, takých vedeckých inštitúcií, ktoré pomôžu aj malým krajinám zapojiť sa do výskumu a obísť tak domácich obstarávačov a podvodníkov, ktorí si myslia, že peniaze na výskum slúžia na nákup nových plachetníc a dovolenky v Tichom oceáne.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Elegantný spôsob, ako sa zbaviť problémistov aj záťaže.


15 h
Zuzana Kepplová

Plán A sa dohaduje dnes v Bruseli.


16 h
Najviac plynu z Ruska prúdi do Európy cez Nord Stream 1, ten je ale od konca augusta mimo prevádzky.

Kým na Ukrajine hynú pod guľkami, nám stačí teplý sveter.


Martin Hojsík 17 h
Slovenskí novinári na jednej z demonštrácií za Kuciaka a Kušnírovú.

Útoky na novinárov sa už skončili vraždou.


Vyhlásenie šéfredaktorov 18 h
SkryťZatvoriť reklamu