Autor je ekonóm, pôsobí v Prognostickom ústave SAV
Čo má spoločné holandské pivo a katalánske referendum o samostatnosti? Víziu alternatívnej budúcnosti Európy.
V roku 1992 vydal Alfred Henry „Freddy“ Heineken, dedič pivného impéria, brožúrku o politickej budúcnosti Európy. V roku 1992 sa diali veľké veci. Východná Európa bola v totálnom zmätku. Komunizmus nahrádzal divoký kapitalizmus 18. storočia.
Československo sa práve rozpadalo. Našťastie bez boja, no hádky o dedičstvo a politické a kultúrne smerovania Česka a Slovenska napĺňali západných intelektuálov údivom. Ešte horšie veci sa diali v Juhoslávii, kde si slovanskí bratia vybavovali krvavé účty.
Západná Európa kráčala úplne iným smerom. Vtedajšia Európska únia sa skladala z dvanástich členských krajín. Tie vo februári 1992 podpísali Maastrichtskú zmluvu, ktorej konečným cieľom bolo vytvoriť európsku federáciu národných štátov.
Mapa podľa Heinekena
Freddy Heineken mal o budúcnosti Európskej únie trochu inú predstavu. Európska únia by určite mala byť federáciou národných štátov. Národné štáty by však mali byť podľa možnosti etnicky homogénne. A podľa možnosti skôr malé ako veľké. Tak od piatich do desiatich miliónov obyvateľov.
Freddy Heineken vydal v roku 1992 brožúrku s názvom Eurotopia. Eurotopia („európska utópia“) predstavila koncept Spojených štátov európskych, ktoré by sa neskladali z dvanástich členských krajín, ale z vyše 70 samostatných štátov.
Tie by vznikli rozdelením väčších štátov na menšie. Napríklad od Veľkej Británie by sa odčlenili Škótsko a Wales. Samotné Anglicko by sa podelilo na šesť menších krajín. Nemecko na deväť, Španielsko na šesť, Poľsko na päť.
Maďarsko navrhoval pán Heineken nechať tak, no vtedajšie Československo pokrájal na Čechy, Moravu a Slovensko.
Namiesto „Európy štátov“ by fungovala „Európa regiónov“, ktorá by sa podobala viac na USA ako na súčasnú Európsku úniu.
Československo ako príklad
Heineken argumentoval, že Európa poskladaná z veľkého počtu menších štátov by sa spravovala ľahšie ako systém, kde veľké krajiny (Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Británia) navzájom bojujú o dominanciu a malé krajiny sa s nimi spájajú do príležitostných koalícií.
Koncept Eurotopie, ktorý pán Heineken narysoval vo svojom pivovare, bol v tých časoch skôr anarchistickou utópiou, ako reálnym modelom fungovania Európy.