Autor je veľvyslanec Španielskeho kráľovstva na Slovensku
Ďakujem za príležitosť, ktorú mi poskytuje denník SME, aby som mohol objasniť a priblížiť súčasnú situáciu v Katalánskom autonómnom spoločenstve.
Španielsko je konsolidovaná demokracia, v ktorej platia princípy právneho štátu, a to v záujme ochrany práv a slobôd občanov vrátane všetkých istôt.
Od prijatia ústavy v roku 1978 Španielsko zažíva najdlhšie obdobie svornosti, hospodárskeho rastu a blahobytu vo svojej histórii a stalo sa pojmom v Európskej únii, ako aj pre svojich medzinárodných partnerov.
Podieľa sa na tom aj Katalánsko, ktorému ako bohatému a prosperujúcemu regiónu v rámci výrazne decentralizovaného štátu náleží vysoký stupeň politickej autonómie a samosprávy.
Španielsko nikoho za jeho názory neperzekvuje. Akékoľvek politické úsilie je namieste, ak sa vyjadrí a riadi v súlade so zákonom. Naša ústava dokonca umožňuje reformu základných princípov vrátane zvrchovanosti a jednoty, ale len prostredníctvom procesu, ktorý podlieha zárukám a kvalifikovaným väčšinám, ktoré separatisti otvorene a úmyselne odignorovali.
Nijaké referendum nebolo
To, čo sa udialo v nedeľu 1. októbra, nemá žiadnu právoplatnosť. V Katalánsku nebolo referendum ani nič čo i len porovnateľné v inej demokratickej krajine. Nebolo ani oficiálne sčítanie hlasov, ani nezávislá volebná komisia, ani volebné miestnosti s minimálnymi zárukami.