Autor je chargé d’affaires Kanady na Slovensku
Odkedy som sa v roku 2016 stal chargé d’affaires Kanady na Slovensku, opakovane zažívam, aké hlboké priateľstvo a blízke spojenia existujú medzi našimi krajinami. Tieto pevné vzťahy sa ešte viac posilnili 21. septembra, keď vstúpila do platnosti formou predbežného uplatňovania Komplexná hospodárska a obchodná dohoda medzi EÚ a Kanadou, známa pod skratkou CETA.
Dohoda odstránila 98 percent ciel medzi Kanadou a EÚ.
“Podnikatelia, najmä menšie spoločnosti, budú mať prospech z väčšej právnej istoty, ľahšej mobility svojich pracovníkov, zo zjednodušenia pravidel.
„
Je to dobrá správa pre podnikateľov a spotrebiteľov na oboch stranách Atlantiku. Ďakujeme slovenskej vláde za jej podporu pre CETA počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ, ktoré zohralo kľúčovú úlohu v dosiahnutí podpisu CETA na summite EÚ - Kanada 30. októbra 2016 v Bruseli.
Obchod medzi EÚ a Kanadou je už teraz významný, ale CETA je prelomová dohoda, ktorá prinesie všetkým ďalšie výhody. Viem, že Európania ocenia ľahší prístup ku kvalitnému kanadskému stavebnému drevu, zdravotníckej technike, rybám a morským plodom alebo pochúťkam, ako je javorový sirup.
Kanaďania sa zas tešia na širšiu ponuku slovenských výrobkov, ako sú automobily a autodielce, strojárske výrobky, nábytok, obuv, textil, sklo a ďalšie výrobky.
Slovensko patrí medzi najotvorenejšie ekonomiky na svete a stalo sa veľmi úspešnou výrobnou a exportnou krajinou. Kanadský import zo Slovenska v roku 2016 dosiahol 519 miliónov kanadských dolárov.