Neprekvapuje, že Budapešť sa hlasno ozýva a dokonca si berie ako rukojemníka asociačnú dohodu EÚ s Ukrajinou. Septembrový Porošenkov zákon by mal od budúceho roka okresať výučbu na školách v menšinových jazykoch. Od druhého stupňa už len po ukrajinsky.
A to sa dotkne aj miestnych Maďarov.
Na pokrik, že Porošenkova vláda tak znevýhodní menšiny, odpovedajú navrhovatelia, že práve naopak. Chcú, aby sa lepšie integrovali do väčšinovej spoločnosti a našli si prácu v administratíve. Aha.

Debata je o to komplikovanejšia, že tu nejde o Maďarov. Ani o Rumunov či Moldavčanov, ktorí sa k reakcii pridali. Kvôli nim by sa žiaden zákon nemenil.
Adresátom je Kremeľ a pozornosť, ktorú táto téma dostala v ruskej tlači, takéto čítanie veci len posilňuje.
Ruský zástupca pri OBSE sa dal počuť - venujte pozornosť výberu slov - že „majdanský režim organizuje jazykovú čistku“. Sťažoval sa ďalej, že takto sú milióny po rusky hovoriacich obyvateľov nútené do „monoetnického jazykového režimu v multietnickej krajine“ (multi-kulti?).
Samozrejme, Porošenko musí vedieť, ako bude tento zákon vykladaný a dobre vie, pre koho ho napísal. Preto aj dostáva predpokladanú odpoveď z ruského ministerstva zahraničia, že „porušuje základy multietnického štátu a bičuje neonacistické nálady“.
A sme doma, na majdane a Donbase.
Naďalej sledujeme úsilie ukrajinskej garnitúry amputovať postsovietsky pupočný spoj. Toho súčasťou je aj tento zákon presadzujúci výučbu v ukrajinčine.