Autor je novinár v DEON.pl, vedie Komunitu sv. Egídia v Krakove
Siedmy október 1571. Pri pobreží Grécka sa plavilo viac ako dvesto galér kresťanskej Svätej ligy s tisíckami vojakov. Zabíjali preživších na zajatých tureckých lodiach. Tých, ktorí sa vzdali, zotročili a potom vystavili v klietkach v Ríme.
Bitka o Lepanto, posledný veľký námorný boj v starovekom štýle, sa skončila.
Osmanské kroniky vnímajú porážku ako akt Božsej vôle. Aj pápež Pius V. vyhlásil, že išlo o boží čin a víťazstvo pripísal Panne Márii. Pius V. sa rozhodol, že celý kresťanský svet musí tento deň osláviť. Dodnes si všetci katolíci pripomínajú 7. október Sviatok Ružencovej Panny Márie.
Turci prišli len o fúzy
“Nie je to len o utečencoch alebo islame, ale aj o všeobecnej bezpečnosti. Prečo sa tak veľmi boja? Pred čím sa naozaj snažia brániť?
„
Víťazstvo kresťanského námorníctva je však opradené mýtmi. Mnohí katolíci doteraz veria, že táto bitka zastavila "moslimskú inváziu".
Pravda je, že po šiestich mesiacoch sa sultánovi Selimovi II. podarilo prebudovať flotilu a prinútil Benátky opustiť svojich spojencov zo Svätej ligy.
"Vysvetlím vám, aký je rozdiel medzi vašou stratou a tou našou," povedal osmanský veľký vezír benátskemu vyslancovi. "Keď sme vám vzali Cyprus, odtrhli sme vám ruku. Porážkou našej flotily ste nám len oholili fúzy."
Po pápežovej smrti v máji 1572 dokázala osmanská flotila znovu získať mnoho území. Zastavilo ju až španielske námorníctvo, ktoré používalo oveľa pokročilejšie taktiky a lode, tým Turci už nedokázali konkurovať.
Prečo si pripomínajú križiakov
Siedmy október 2017. Takmer o 450 rokov neskôr sa milióny ľudí zúčastnili na katolíckej iniciatíve s názvom Ruženec na hraniciach. Poľskí katolíci držali ružence pozdĺž celej hranice krajiny (viac ako 3500 km), aby sa modlili za záchranu svojej vlasti pred nebezpečenstvom.