SME

Rusi medzi nami vyrábajú nesúhlas

Falošnými správami na sociálnych sieťach ako facebook nás postavili pred dilemu: buď slobodu, alebo prežitie, ale nie oboje.

(Zdroj: AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ani rok po vlaňajších voľbách v Amerike nie je vôbec jasné, aká rozšírená bola ruská kampaň pred novembrovým hlasovaním.

Problém je o to väčší, že internetové giganty ako Facebook a Google už začali s vymazávaním záznamov, kto z už nefunkčných adries nakupoval politické reklamy. Hrozí, že práve v momente, keď zistíme, akej hrozbe čelí náš spôsob života, prídeme o schopnosť ju odvrátiť.

O čo ide? Americké spravodajské služby už pred voľbami prišli na to, že ruskí štátni aktéri hackovali e-mailovú komunikáciu popredných členov Demokratickej strany, a najpikantnejšie úlovky publikovali cez zdanlivo nezávislé portály ako WikiLeaks.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cieľ bol zrejmý: ovplyvniť výsledky volieb, najprv len v neprospech Hillary Clintonovej, a neskôr úprimne v prospech bláznivého a víťazného kandidáta Donalda Trumpa, ktorého kampaň bola dlhodobo a mnohorako spojená s poprednými ruskými hráčmi.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Rozdeľuj a panuj

Po čase však vyšlo najavo, že hackovanie bolo súčasťou oveľa širšej snahy ovplyvniť nálady a svetonázory amerických voličov, zrejme v snahe rozvrátiť spoločnosť a oddeliť voličov od elít.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Podľa najnovších zistení Jonathana Albrighta, výskumníka v Tow Centre pre digitálnu žurnalistiku na Columbia University, len na facebooku došlo pred voľbami k stovkám miliónov interakcií medzi potenciálnymi voličmi a na Rusko prepojenými podvodníkmi, o ktorých si nezasvätení mysleli, že ide o obyčajných Američanov.

Nešlo pritom o klasickú politickú inzerciu, ani o okaté snahy presvedčiť niekoho, ale o oveľa sofistifikovanejšie pokusy (napríklad založením populárnych stránok) sformovať alebo potvrdiť názory používateľov facebooku na problematické témy, ako sú nelegálni migranti, moslimovia a šaría, či homosexualita, alebo národ.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5478 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Sociálne siete

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kreslí Hej, ty! – Györe.


Hej, ty! 2
Peter Tkačenko.

Keď smerácia hovoria o absolútnej slobode slova, myslia tým náhubok.


2
Péter Krekó.

Orbán, Vučić a Dodik vs. Trump 2.0: Očakávania narazili na americké clá.


Péter Krekó a 1 ďalší
Gustáv Murín, šéf Slovenského literárneho centra, vyvolal na festivale Svet knihy Praha medzinárodný škandál. Riaditeľ festivali Radovan Auer napísal ministerke kultúry, aby ho už do Česka neposielala.

Murín by nemal reprezentovať spisovateľov ani len v stánku pre zlacnené knihy.


18
SkryťZatvoriť reklamu