SME
Pondelok, 3. október, 2022 | Meniny má Stela

Keď má medveď hlad, zje kravu aj človeka

Šelma sa s prázdnym žalúdkom neuloží na zimný spánok. A v Rusku sa stáva hrozbou pre človeka.

(Zdroj: SITA/AP)

Autorka je publicistka

Bolo nezvyčajne pekné počasie na toto obdobie a tiež na pomery najvýchodnejšej Sibíri. Jeseň na Sachaline, najväčšom ruskom ostrove, pripomína našu stredoeurópsku tuhú zimu. Krásne dni sú zriedkavé.

Sedemnásty august bol jedným z takých dní. Niekoľko rodín s malými deťmi sa dohodlo, že si zájdu „zašašlikovať" a zarybárčiť k riečke Tambovka. Neveľký tok, ktorý sa po pár kilometroch vlieva do Ochotského mora.

Boli dve hodiny popoludní. Jeden z mužov sa skúsene chopil udice a rozhodol sa nahodiť trochu ďalej od vreštiacich detí a živo debatujúcich žien. Práve preberali kamarátku, ktorá nebola prítomná.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Klábosilo sa celé popoludnie. Keď sa začalo zmrákať, ženy zbalili utierky, zhromaždili deti, muži si zložili náčinie a zistili, že jeden z nich stále chýba. Najskôr hľadali účastníka pikniku vlastnými silami. Volali, kričali, prehľadávali okolie, ale tma padala rýchlo a s deťmi sa bolo treba vrátiť domov.

Bolo jasné, že niečo nie je v poriadku. Že niekto zablúdi, stáva sa na Sibíri aj na Sachaline veľmi často. Nie príliš husto osídlené územia s málo výraznými orientačnými bodmi sú na to doslova stvorené.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Do akcie povolali špecialistov. Predovšetkým lovcov z okresného Anivského lesníctva. Výrazy ich tváre neveštili nič dobré. Po dvoch dňoch hľadania narazili na medveďa. Vyrušili ho pri hostine. Jedol nešťastného rybára. Bola to jeho posledná večera – lovci mu nedovolili pokračovať.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz.

Taký pohyb v ruskej spoločnosti nebol minimálne od perestrojky.


2 h

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! - Györe).


3 h
Peter Tkačenko

Pri bezpečnosti sa treba zamerať na rutinu, nie extrém.


3 h
Zuzana Kepplová

Jeho francúzske bývanie sa symbolom nestane.


3 h
SkryťZatvoriť reklamu