Autor je filozof
Nobelov výbor udelil tento rok cenu za mier Medzinárodnej kampani za zrušenie jadrových zbraní. Podobne, ako v niektorých predchádzajúcich rokoch, vyvoláva aj tento výber diskusiu, či „nobelovci“ vybrali správne. V hlbšej rovine ide o otázku, či jadrové zbrane sú zlo, ktorého sa treba zbaviť.
Väčšina vecí a javov v našom svete nemá len pozitívnu alebo len negatívnu stránku. Ľudovo povedané, všetko zlé je na niečo dobré a platí to aj naopak, všetko (alebo aspoň mnohé) dobré, je aj na niečo zlé.
V nábožensko - filozofickej rovine vyjadruje túto myšlienku taostická monáda pozostávajúceho z bieleho a čierneho poľa, ktoré sa navzájom dopĺňajú a prechádzajú jedno do druhého. Tvoria dynamickú jednotu. Čierne pole obsahuje bielu bodku a biele čiernu, čo znamená, že každý z dvojice jin a jang v sebe obsahuje aj niečo zo svojho protikladu.

Dobré následky zla
Aplikujme to teraz na politiku. Jediný raz boli jadrové zbrane proti ľuďom použité v lete 1945 v Hirošime a Nagasaki. Boli to hrozné výbuchy, pri ktorých zomreli desaťtisíce ľudí.
Práve šokujúca ničivosť atómových bômb viedla však inak húževnatých a sfanatizovaných Japoncov ku kapitulácii. Keby sa nevzdali, Američania by museli japonské ostrovy dobýjať meter po metri a počet obetí by bol veľmi pravdepodobne vyšší než v Hirošime a Nagasaki.
Ďalším dôsledkom bolo, že ľudstvo sa už viac neodhodlalo k vojenskému použitiu atómovej bomby, hoci príležitosti na to boli (napr. vo Vietname). Ak by v roku 1945 neboli jadrové zbrane použité, mohlo to potom viesť k vypuknutiu tretej svetovej vojny. Je to príklad toho, ako zlo môže mať aj dobré následky.
NATO a atómová bomba
Churchill povedal, že to, čo zachránilo svet pred treťou svetovou vojnou bolo NATO a atómová bomba. NATO vzniklo ako reakcia na hrozbu Stalinovho Sovietskeho zväzu.
V súčasnosti už Sovietsky zväz neexistuje, ale svet stále nie je takým idylickým miestom, kde by už neexistovali žiadne bezpečnostné hrozby, takže NATO má svoje opodstatnenie. Jeho úlohou by však mala byť prevencia vojny, nie nedomyslené vojenské intervencie, ktoré v konečnom dôsledku vedú k zhoršeniu bezpečnostnej situácie v krajine, v ktorej sa intervenuje.