Autor je novinár a šéfredaktor stanice Českého rozhlasu Vltava
České parlamentné voľby, v ktorých zvíťazil amébovitý politik Andrej Babiš, ale aj antiislamská a „anticigánska“ SPD Tomia Okamuru, potvrdili to, čo sa vie už niekoľko rokov: koncept liberálnej demokracie, ktorý ako jednotná víťazná ideológia sveta (Fukuyamov Koniec dejín) v 90. rokoch minulého storočia porazil komunistické sny o vláde jednej strany, prežíva v podmienkach globálneho kapitalizmu bytostnú krízu.
Takpovediac sa hľadá; nevie, čo so sebou, čo sa v rôznych krajinách prejavuje rozlične, pričom je tu niekoľko spoločných symptómov tejto choroby: príklon k charizmatickej autorite, bezbrehý populizmus, nepriateľstvo k iným, čiže xenofóbia.
Českí voliči priviedli demokratický systém do kŕčov tým, že uverili sľubom politického podnikateľa Andreja Babiša, ktorý vo svojej marketingovej stratégii „osloviť každého“ sľúbil snáď všetko, na čo sa dá spomenúť.
Vyššie dôchodky a vyššie platy, plnú zamestnanosť, stopercentnú bezpečnosť, odstavenie demokratických strán od moci, hrádzu utečencom, byty pre mladých, národné potraviny, českú korunu na doživotie, stop zlému Bruselu, ale aj viac dotácií z EÚ, pravdovravné médiá...
Charizma muža bez charizmy
Už tento nekončiaci sa zoznam sľubov – ktorý čerpá zo všetkých politických programov minulosti a v súčasných voľbách predovšetkým z programov ľavice (ČSSD a KSČM), ktorej Babiš odlákal státisíce voličov (dohromady ich ČSSD a KSČM stratili milión! – a až polovicu bral Babiš) – naznačuje, aké neisté sú tieto sľuby.
Cez to všetko im uverilo viac než jeden a pol milióna hlasujúcich, a to rovnomerne po celej republike a takmer rovnomerne vo všetkých socio-ekonomických a demografických skupinách.
Babiš samozrejme najviac oslovuje v chudobnejších regiónoch ako je Ústecký kraj (ANO tu získalo takmer 38 percent hlasov) a najmenej oslovuje Prahu, ale aj tam získal stabilnú a slušnú pätinu hlasov.
Česká republika je teda bez preháňania republikou Babišovou, aj keď samotný Andrej Babiš bude mať teraz veľký problém nájsť koaličného partnera.

Ako je však možné, že bystrejších i menej vzdelaných ľudí, bohatých aj chudobnejších bez rozdielu oslovuje muž, ktorý má problém s dotačnými podvodmi, komunistickou minulosťou, ale, ako ukázalo jeho povolebné vystúpenie, napríklad aj s jasnou formuláciou pozitívneho programu či s obyčajným rečníckym prejavom?
Kde sa berie volebná charizma muža, ktorý už na prvý pohľad žiadnu charizmu nemá a pri politických diskusiách a prejavoch vyvoláva skôr úsmev?
Tieňový premiér vo vláde
Volebné analýzy potvrdili, čo sa rysovalo už v čase, keď sa Andrej Babiš stal ministrom financií. Presvedčil voličov svojou prácou vo vláde (viac než 50 % ľudí ho volilo kvôli nej).
Presvedčil ich, že úspechy vlády – nízka nezamestnanosť, ekonomický rast, bezpečnosť – sú jeho dielom a nie prácou sociálnej demokracie.