Autor je politológ
Voľby do Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky sú za nami, ich výsledky už boli veľakrát okomentované a na nich samotných nie je veľa zaujímavého. Čo však rozhodne zaujímavé bude, je sledovať druhý krok, ktorý v každej krajine s parlamentným systémom nasleduje po voľbách: vytvorenie vlády s väčšinovou podporou v parlamente.
Volebné výsledky túto situáciu jednotlivým politickým hráčom ktovieako neuľahčili. Poďme si stručne zhrnúť hlavné charakteristiky tohto volebného obdobia, ktoré výrazne zasiahnu do procesu vytvárania novej vlády.
Víťaz a osem trpaslíkov
1.) Silný víťaz, výrazne silnejší, než ktorákoľvek iná strana v novej Poslaneckej snemovni, ale zasa nie taký silný, aby mu na získanie väčšiny stačili hlasy vlastných poslancov. Hnutie ANO 2011 vyhralo so ziskom tridsať percent hlasov, čo po prepočítaní na mandáty znamená 78 kresiel v dvestočlennej snemovni.

Ak by hnutie chcelo vytvoriť iba dvojčlennú koalíciu, matematicky by to vychádzalo len s druhou ODS, ktorá bude mať 25 poslancov. Akákoľvek iná koalícia už musí byť minimálne trojčlenná.
2.) Najvyšší počet politických strán v Poslaneckej snemovni v novodobej histórii. Od vzniku Českej republiky sa počet zvolených strán najčastejšie pohyboval medzi piatimi až šiestimi, pred štyrmi rokmi ich bolo až sedem, tento rok deväť. V období pred vznikom Českej republiky, v posledných voľbách pred rozpadom ČSFR v roku 1992, ich bolo osem.