SME

Československo bola naša vlasť a mnohí ju ešte máme zapísanú v papieroch

Necítili sme sa Čechmi utláčaní, to hovorili vždy ľudia, ktorých hlavným zdrojom ich útlaku boli ich vlastné vnútorné životy.

Stovky pravicových extrémistov pochodovalo 17.novembra 2008 ulicami Bratislavy na akcii nazvanej "Pochod za slobodu". Na snímke predseda rozpustenej organizácie Slovenská pospolitosť Ivan Sýkora (tretí zľava) a predseda Slovenskej národnej jednoty Stanislav Pánis (štvrtý zľava). (Zdroj: TASR)

Autor je teológ a spisovateľ

Tak dobre, na prvý pohľad sa dnes zdá, že rozdelenie bolo správne. Nie preto, ako sme sa k nemu nemohli vyjadriť, bez referenda a pod tlakom ľudáckych prúdov vo vtedajšej spoločnosti. Pretože asi si ešte spomínate na Pánisov a nejakých zahraničných Slovákov, ktorých rodičia ušli pred vojnovými súdmi, na útok baranidlom na parlament, útok na Havla na SNP, na Zmenu a články o slobodomurárovi Havlovi nosiacom typické slobodomurárske krátke nohavice a cestujúcom po Hrade na slobodomurárskej kolobežke.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A reči o tisícročnom útlaku Maďarmi a neskôr Čechmi a naše pohŕdanie Čechmi, ktorí sa v bielych ponožkách a sandáloch zabíjali v decembri vo Veľkej Studenej doline a o tom, ako sa všetko riadilo z Prahy, dokonca aj Praha sa riadila z Prahy.

A teraz, keď vidíme Zemana, Babiša a Okamuru, tak si hovoríme, že predsa len to malo nejaký zmysel a cítime sa možno ako tí Česi, ktorí si pri pohľade na Mečiara pomysleli, že toto sa vážne nedá, musíme to seknúť. A sekli sme to, a strom vo vile Tugendhat, kde sa dohodli Klaus s Mečiarom, pre istotu tiež zosekali, akoby chceli popraviť jediného svedka toho, o čom sa rozprávali na dvoch záhradných stoličkách v Brne dvaja šialení muži a my sme im to dovolili.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Spoločne sa potácame na okraji Únie, nepochopiteľne sa tešíme z úspechov pokútneho Stracheho, akoby jeho túžba dostať Rakúsko do V4 potvrdila, že to, čo teraz predvádzame, je náš exportný tovar.

A môžeme sa naozaj tešiť? Stalo sa Slovensko tým, čím sa nestalo Československo? Vybudovali sme sa tri desaťročia takú krajinu, ktorá v niečom porazila našu bývalú vlasť?

Niektoré úspechy sú nespochybniteľné. Všetko, čo sa týka nášho miesta v Európe, spoločná mena, otvorené hranice, právo rozhodovať a vyjadrovať sa k veľkým otázkam života na kontinente. Tieto veci by sme však dosiahli aj ako Československo. V rozdelení však išlo o niečo viac.

Chceli, aspoň teda dúfame, väčšiu kvalitu vnútorného života slovenskej spoločnosti. Zdá sa, že z tejto požiadavky sa nenaplnilo nič. Vôbec nič. Absolútne nič. Krajinu schvátil primitivizmus, jeho dôsledky dnes pociťujeme dodnes. Bývalí protagonisti Mečiarovej privatizačnej republiky sa dnes iba preorientovali na iných, vtedy trepkali o maďarskom útlaku, dnes bez hanby a verejne halucinujú o plánoch na výmenu európskeho obyvateľstva.

Maďar a Čech sú odrazu ich najbližšími spojencami, spoločne chcú budovať ostnaté drôty proti iluminátom prezlečeným za sýrske deti, akoby nevedeli, že pravý iluminát ti vojde aj do spálne stráženej celou akné armádou praslovianskych brancov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Za čo by sme sa mali hanbiť?

A občas ešte niekto vykríkne, že pozor, čechoslovakisti. Napríklad poslanec Hrnko, keď žiadal, aby RTVS zastavila vysielanie letného cyklu o dejinách slovenského štátu.

Akoby hlásiť sa k odkazu vzniku republiky, za ktorej vznik bojovali so Štefánikom tie najlepšie slovenské hlavy, bol nejaký zločin.

Akoby sme sa mali hanbiť za to, že sa našim predkom podarilo v umierajúcej Európe po prvej vojne vybudovať štát, za ktorý sa jeho obyvatelia hanbiť nemuseli.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C54K5 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sklamaní voliči Matovičovej vlády sa nevzdali a vybrali si (najmä) Ivana Korčoka.

Fico je silný len vtedy, keď ostatní mlčia.


Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Korunou komunikačného amoku je odvrávanie Bidenovi.


Prezidentský kandidát Ivan Korčok počas zhromaždenia v Bratislave.

Voliči v prvom kole vyslali signál, že nechcú politiku korupcie a lži.


Nabudúce by niekto z SNS mohol vyriešiť krádež tým, že zatkne náhodného okoloidúceho.


Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová.

Orbánove médiá vykresľujú Pellegriniho ako mierotvorcu a Korčoka ako vojnového štváča.


SkryťZatvoriť reklamu