SME

A predsa ho postavia. Stredná Európa s odklonením plynovodu nesúhlasí

Zdá sa, že projekt Nord Stream 2 sa len pomaly vlečie k uskutočneniu.

(Zdroj: Foto – SITA/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor pôsobí v Globsecu ako šéf energetického programu

Už pri predstavení plánu zdvojnásobiť kapacitu Nord Stream 1 v júli 2015 projekt Gazpromu Nord Stream 2 (NS2) okamžite narazil na búrku politickej a právnej kontroverzie, ktorá akoby sa odvtedy len zintenzívnila.

Evidentne bol namierený proti princípom nedávno vyhlásenej energetickej únie – solidarite, bezpečnosti dodávok a liberalizácii trhu –, pričom vyvolal hnev stredo- a východoeurópskych tranzitných štátov, ktoré nahlas a verejne zdôrazňovali zreteľné nevýhody, ktoré by priniesol tomuto regiónu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poľské vlády sú najhlasnejšími obhajcami sústavy energetickej únie a kritikmi Gazpromu a jeho energetickej politiky v regióne.

Keď už nič iné, Rusi majú cit pre načasovanie, lebo projekt oznámili iba niekoľko mesiacov nato, ako Európska komisia zverejnila stratégiu energetickej únie, takže rýchlo zatienil krátkodychý pocit optimizmu v regióne.

Projekt vyvoláva v Európe spory, lebo víťazstvo jednej strany nutne vyvolá prehru druhej, a porazení v strednej Európe robia veľké vlny. Pre Gazprom to však má logiku, či už perverznú, alebo nie. Motiváciou je ľubovoľná kombinácia namastenia si vreciek Kremľa, oslabenie a získanie páky na Ukrajinu, rozsievanie vnútorných roztržiek v Európe, priamy vstup na lukratívnejšie európske trhy s klesajúcou výrobou, ťaženie z osobitého vzťahu s Nemeckom, nastolenie dôvery v partnerstve s poprednými európskymi energetickými veličinami, vyhýbanie sa riziku tranzitu cez Ukrajinu a zrejme aj ďalších možností.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Tak či onak: pre Gazprom a jeho partnerov by ohlásiť toto rozhodnutie ako priamy ziskový obchod s vlastným významom bolo pokrytecké.

V právnom vákuu

Vzhľadom na existenciu právneho rámca EÚ (Tretí energetický balíček, čiže TEP), vyvstáva otázka právneho kontextu projektu. Komisia NS2 ako offshore podmorský ropovod v teritoriálnych vodách úplne mimo jurisdikcie Únie odsunula do „právneho vákua“, kde neplatia pravidlá Tretieho energetického balíčka.

Takže medzi princípmi Európskej únie a zákonom TEP, s ktorým sa zdá v konflikte, sa nedá vytvoriť priamy právny prípad bez politických podtónov. A bez ohľadu na to, akokoľvek by Komisia bola proti projektu, v rámci ktorého zrejme nie je ochotná prekročiť svoje hranice. Presne tento pocit právnej nejasnosti spolu so silnou politickou opozíciou predlžuje kampaň proti nemu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C54PG na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Mathias Grunewald: Ukrižovanie Krista (1513 – 1518).

Zodpovednosť sa celé stáročia pripisovala Židom.


Medveď hnedý.

Stratené dokumenty hovorili o zastrelení medvedice s hmotnosťou 67,9 kg.


Michal Wiezik
Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


Ak chce Pellegrini naozaj to najlepšie pre Slovensko...


SkryťZatvoriť reklamu