Oliver Hilmes, Berlín 1936, preložil Tomáš Dimter, Host 2017
Letné olympijské hry 1936 si prisvojil Hitlerov nacistický režim. O Berlíne sa rozhodlo v čase, keď sa ešte Hitler „nevyfarbil“. A keď ukázal svoju predstavu o svete, bolo neskoro.
Kniha nemeckého historika a publicistu Olivera Hilmesa fascinuje tým, ako sa autorovi podarilo napriek prevládajúcej hnedej poskladať viacfarebný obraz tejto udalosti.
Nevrhol sa na akademickú analýzu o fenoménoch totalitného štátu. Príbehmi konkrétnych ľudí dokumentuje, ako nacistická mašinéria postupne znásilnila okrem samotného športového sviatku aj spoločenský život a vytlačila na okraj či priamo zlikvidovala všetkých, ktorí nezapasovali do nového poriadku.
Prerozprával historické pramene prístupným štýlom. Asi neoslní náročného intelektuála, ale pomôže čitateľovi ku komplexnejšiemu obrazu toho obdobia. Jeho najväčšou zásluhou je, že sa nekoncentruje na dianie na olympijskom štadióne. Ešte zaujímavejšie je totiž to, čo sa v čase olympiády odohrávalo v Berlíne, v jeho vychýrených kluboch i celej krajine.
Dokonalý marketing
Berlínska olympiáda mala byť jedným veľkým triumfom ambicióznej krajiny s ešte sebavedomejším vodcom. Netreba zabúdať, že svet v 1936. sa nachádzal vo fáze tušení a obáv. Vykrikujúci führer citlivejšie povahy odpudzoval, ale mnohých iných fascinoval. Nevedeli mu odolať športoví funkcionári, svetoví politici a obyčajní diváci, ktorí sa prišli priamo do Berlína pozrieť na „nemecký zázrak“.
“Propaganda síce pôsobí ako anonymné dielo moci, no vždy musí niekto mať ochotu donášať, iný strihať zábery a ďalší aspoň hajlovať po víťazstve v atletických pretekoch.
„
Správy o rasovo motivovanom terore a eliminácii ideologických protivníkov sa ešte mohli vyhlasovať za zlomyseľnú propagandu. Režim sa chce prezentovať pred svetom v najlepšom svetle. Čo na tom, že sa už začínalo s výstavbou prvých koncentračných táborov?
Znásilnenie berlínskej olympiády bolo dokonalé. V každej maličkosti sa mala odraziť nacistická myšlienka. Hociktorý bod v choreografii bol rovnako dôležitý v záujme dokonalého propagandistického výkonu.