Autorka je riaditeľka Ligy za ľudské práva
Téma migrácie je natoľko poznačená dehumanizáciou, že to už zasahuje aj tie politiky, ktoré sa týkajú detí. O migrantoch vo všeobecnosti uvažujeme v kategórii „oni“ a často sa stáva, že o nich prestávame uvažovať ako o ľuďoch, ktorí sa môžu rozhodovať či správať rovnako ako my.
Tento proces sa nazýva dehumanizácia a v minulosti už viedol k holokaustu, vyvraždeniu Srebrenice, ku genocíde v Rwande a najnovšie k vraždeniu Rohingov v Mjanmarsku.
“Slovenská informačná služba žiada ministerstvo vnútra, aby bola zrušená možnosť udeliť pobyt dieťaťu, ktoré bolo zverené do osobnej starostlivosti cudzinca trvalo žijúceho na Slovensku.
„
Dehumanizácia sa stále viac týka aj politík, ktoré smerujú k deťom. Deti, ktoré migrujú, prestávame vnímať primárne ako deti, ale sú už pre nás len migranti, pred ktorými sa treba brániť a chrániť.
Preto sa už takmer nikto nepozastaví nad tým, že neplnoletí chlapci prespávajú v lese pri Calais či Dunkirku bez toho, aby sa o nich štátne orgány postarali.
Rovnako aj imigračné zaistenie, ktoré sa týka takisto rodín s deťmi a deje sa aj na Slovensku. Napriek tomu, že túto prax odsúdil opakovane Európsky súd pre ľudské práva a Výbor OSN pre práva dieťaťa, minulý rok lobovali vlády Európskej únie proti tomu, aby sa veta o tom, že zaistenie dieťaťa nie je nikdy v jeho najlepšom záujme, objavila vo finálnom texte deklarácie z New Yorku o globálnych kompaktoch.
No a minulý týždeň sme na Slovensku vytiahli do boja proti chudobným deťom. Slovenská informačná služba žiada ministerstvo vnútra, aby bola zrušená možnosť udeliť pobyt dieťaťu, ktoré bolo zverené do osobnej starostlivosti cudzinca trvalo žijúceho na Slovensku.
Dôvodom má byť to, že by sa táto možnosť mohla údajne zneužívať na migráciu chudobných detí na Slovensko.