Autor je poslanec NR SR za OĽaNO, jeden z autorov a zostavovateľ B/n
Vydaním dokumentu Bratislava/nahlas (B/n) sa u nás skončilo ticho a zamrznuté dejiny sa pohli. V ČSSR sme sa prehupli cez vrchol kopca, cesta už neviedla späť, k reforme totalitného režimu, ale k demokracii bez prívlastkov.
„Nahlasisti“ sa na rozdiel od Charty´77 už neobracali na vrchnosť, ale na verejnosť. Ohlásili sa ako nová generácia aj nový sociálny a politický fenomén: občianske iniciatívy. S odstupom času to vyzerá bláznivo, a predsa to bolo logické: práve beznádejnosť pomerov viedla mladých k tomu, aby si brali – prinajmenej niektorí – slobodu tu a teraz.
Komunita B/n nevyrastala z marxistických, ale humanisticko-kresťanských, patriotických a environmentálnych koreňov.
Čo vravia historici
O dosahu B/n napísal Martin Šimečka: „Tento súpis dát, sprevádzaný komentármi, mal ohromujúci efekt: bolo to zjavenie pravdy a zároveň dramatická obžaloba režimu.“
Americký profesor Padraic Kenney, zasvätený analytik stredoeurópskych hnutí, napísal: „Zaplnila (B/n) v slovenskej spoločnosti priestor, ktorý Charta zaplniť nedokázala, a stala sa na ďalšie dva roky skúšobným kameňom opozície.“
A historik Petr Blažek: „Po temer 20 rokoch došlo k zjednoteniu časti bratislavskej intelektuálnej obce v kritickom hodnotení režimu. Podporu, v ktorej sa zároveň prepájalo oficiálne a neoficiálne prostredie, vyslovil slovenským ekológom aj celý rad českých kolegov.“
Skončil sa alibizmus elít
Od vydania B/n sa lámal aj alibizmus slovenských elít. Mnohí, dovtedy zastrašení, podpisovali petíciu za naše požiadavky. Dokumentu B/n sa zastali mnohí vedci SAV, od ktorých ŠtB žiadala jeho odsúdenie pre pripravovaný politický proces.