Autor je sinológ a investičný analytik
Minulý týždeň sa konal dlho očakávaný 19. zjazd Komunistickej strany Číny, ktorý sa pravidelne koná každých päť rokov. Oznamujú sa na ňom základné piliere ekonomických päťročných plánov a riešia sa mocenské otázky v rámci strany.
Zlatým klincom týždňového programu bol triapolhodinový prejav čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga. Celá krajina, od straníckych úradníkov až po žiakov základných škôl, povinne sledovala prezidentov prejav.
Prezident Si v ňom vyhlásil, že Čína stojí „na historickej križovatke“ a v budúcnosti plánuje byť „väčším prínosom pre ľudstvo“. To všetko má priniesť nastupujúca „nová éra“ v histórii čínskeho národa.
Prejav bol plný podobne grandióznych a vágnych vyhlásení, ale jedna vec v ňom vzbudila mimoriadnu pozornosť: oficiálne zavedenie „Si Ťin-pchingovej myšlienky o socializme s čínskymi špecifikami pre novú éru“ do stanov Komunistickej strany Číny.

Ideológom strany ešte počas života
Laikovi sa na prvý pohľad môže zdať, že uvádzanie myšlienok do stanov autoritatívnej politickej strany je povinný folklór a v krajine so silným komunistickým dedičstvom nenesie veľa reálnych dôsledkov. Ale v rámci čínskej politickej tradície má tento krok veľmi silnú symboliku.