Donald Trump sa nechce zmieriť s myšlienkou, že vo väčšine agendy je úplne mimo. A neprestáva raziť tunely do zdravého rozumu.
Najčerstvejšie je to zrušenie lotérie o americké vízum, o ktoré sa chce zasadiť, keďže páchateľom teroru v New Yorku bol etnický Uzbek a prisťahovalec.
Cudzinci neznamenajú teror
Fascinácia cudzincami bráni Trumpovi v pochopení, že na rozdiel od EÚ, kde je korelácia medzi čerstvou migráciou (2015 a vyššie) a terorom zanedbateľná, v USA je korelácia nulová, žiadna.

Svedectvom je trebárs prehľad strelieb s veľkým počtom obetí po bostonskom masakri (2013) spáchaných takmer výlučne „vlkmi“.
S vrcholom – ešte v živej pamäti – z Las Vegas, kde šialený strelec nebol islamista, ale čisto kresťanský gambler.
Je pravda, že Uzbek vraždil s „inšpiráciou Islamského štátu“, avšak podľa toho istého spravodajského prameňa „sa radikalizoval až na území USA“. Čo je aj uveriteľné, keďže charakter islamu v Uzbekistane (postsovietskej strednej Ázii) je umiernený (žiadny wahabizmus).
A je to aj „diagnosticky“ dôležité, keďže Saifullo Saipov prišiel ako „neinfikovaný“ a nakazil sa až neskôr tak, ako sa mohol na jeho mieste nakaziť ktorýkoľvek z už usadených moslimov. Ktorých hustota výskytu v USA – na počet obyvateľov – je podstatne nižšia než v EÚ.
Pričom ďalší významný faktor je, že netvoria uzavreté komunity, žijú rozptýlene a celkove ako občania si vedú slušne.
Saudská škvrna
Stomiliardový zbraňový biznis, ktorý uzavrel so Saudmi, a objímanie sa s tamojšími šejkmi sú veľké slabiny Trumpovej pózy ochrancu pred islamom.
Aj keď Muhammad bin Salman (nový vládca), ktorý ozaj reformuje krajinu (ženy už môžu šoférovať!), definitívne zavrhol doktrínu, že hlavnými nepriateľmi islamu sú malý a veľký satan – Izrael a USA – ani to nič nemení na tom, že veľká väčšina atentátnikov trebárs na WTO nebola držiteľom prisťahovaleckého víza, ale saudského pasu.
Politická korektnosť
Omnoho zdravšiu reakciu mal Trump na nedávny masaker v Manchestri, keď vyhlásil, že „tých, ktorí zmarili mladé životy, budem odteraz nazývať lúzeri“.

Čo je chvályhodné preto, lebo našiel spoločný rys naprieč etnicky, nábožensky či rasovo definovanými skupinami, čo otvára priestor baviť sa o koreňoch hrozného zla aj bez označenia nepriateľa.
Z predsavzatia, ktoré adresoval Kongresu, že „mali by sme byť oveľa tvrdší, oveľa inteligentnejší a menej politicky korektní“, by si mal Trump sám osvojiť druhú vlastnosť.