Autorka je riaditeľkou Ústavu verejnej politiky FSEV UK
Dušan má 37 rokov, je lekárom a rád by sa stal poslancom vo VÚC. Z bilbordov povešaných po meste pred voľbami hovoril, že nie je politik, ale nezávislý odborník. Niečo tu nesedí.
Znie to tak, ako keby sme chceli, aby bol kruh štvorcový. Nedá sa. Začnime preto s odbornosťou, potom prejdeme k „nezávislosti“.
Pán Dušan, odborník
Operovať slepé črevo by mal absolvent medicíny s atestáciou na chirurgiu. Lekár chirurg pozná symptómy zápalu slepého čreva, pozná protokol na jeho liečbu a má pevnú ruku a zručnosť v operovaní. Učí sa to na medicíne a neskôr v praxi.
Pripravovať návrhy stratégií a návrhy riešení spoločných problémov v našej spoločnosti by mali odborníci na správu vecí verejných. Nazvime ich pre jednoduchosť úradníci. Takíto ľudia by mali rozumieť odborným textom (aj v cudzom jazyku, hlavne v anglickom), vyhľadávať fakty, vyhodnocovať ich (používať na to kvantitatívne a kvalitatívne metódy) a spracovávať do podoby návrhov riešení.
“Dušan nie je sám, kto nekandiduje za žiadnu politickú stranu. Nie je jediný na Slovensku, kto hlása, že politika sa dá robiť bez politikov.
„
Fakt, že pán Dušan je lekár, nehovorí nič o tom, či vie spracovávať dáta a navrhovať riešenia, teda či má danú odbornosť. Toto sa učia budúci úradníci – profesionáli napr. na magisterských programoch verejnej politiky.
Dušanovo vzdelanie a kariérna cesta nenaznačujú, že by o tom mal niečo vedieť. Ale to neprekáža, lebo on nechce byť úradníkom. Pán Dušan chce byť poslancom VÚC. Chce vstúpiť do arény súboja a presadzovania hodnôt, postojov a záujmov ľudí žijúcich v Bratislavskom kraji.
To znamená, že by mal mať záujem stretávať sa s ľuďmi v tomto kraji, načúvať im, pretaviť ich potreby do konkrétnej agendy, ktorú chce presadiť a potom hlasovať za konkrétne riešenia. To si vyžaduje stráviť veľa času s ľuďmi, komunikačné schopnosti, schopnosť čítať a rozumieť návrhom predpisov z rôznych oblastí života spoločnosti.
Nič z toho Dušana na medicíne neučili.
Vraj sa to ani nedá naučiť, viacerí múdri ľudia totiž tvrdia, že politika je skôr umením ako profesiou. Nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Joseph Stiglitz tvrdí, že politika musí existovať, lebo inak nevieme riešiť naše spoločné problémy.