Autor je politológ a pedagóg
Aj nestranný pozorovateľ bez väčšieho zmyslu pre škodoradosť musí uznať poetickú spravodlivosť prehry strany Smer v župných voľbách. Je veľmi pravdepodobné, že o výhru v jednom až troch krajoch sa Smer pripravil sám práve účelovou zmenou voľby na jednokolovú.
Lunter potvrdil očakávania drvivým víťazstvom nad Marianom Kotlebom. Fašistom sa podarilo zdvojnásobiť počet získaných mandátov župných poslancov – našťastie to znamená len z jedného na dva.
Tu sa však výpočet pozitívnych správ týchto volieb zrejme chýli ku koncu.
“Niektorí maďarskí voliči sa ešte v 2010 tiež tešili. Fidesz síce nebol ich ideál, ale aspoň to konečne niekto ukázal tým skorumpovaným postkomunistom!
„
Nemôže nás celkom tešiť, že tieto voľby – napriek svojmu regionálnemu charakteru - predstavujú zrejme ďalšie oslabenie straníckeho systému, kde ešte aj rôzni politickí matadori (najmä v Bratislave) predstierali nezávislosť, len aby mohli byť zvolení.
Najväčšie rozpaky však vzbudzuje nominálny víťaz týchto volieb – opozičná pravicová koalícia OĽaNO-SaS-KDH-NOVA-OKS a spol.
Úspech kandidátov OĽaNO môže tešiť len dovtedy, kým si nespomenieme, čo je to za spolok. Je to radikálne-konzervatívna pseudostrana (namiesto straníckych štruktúr tu máme konzervatívnu občiansku spoločnosť), ktorá zatiaľ historicky azda najvýraznejšie prispela k javu iracionálnej hipsterizácii slovenskej pravice a jej odklonu od normálnej straníckej práce.
Slušní ľudia
Týmto hipsterizmom rozumieme v skratke takýto postoj: „Ja som morálne lepší človek ako ty, čestnejší a slušnejší, lebo mám hodnotovo lepší vkus ako ty.“