Autor je podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu
Nejde síce ešte o samozrejmosť, no čoraz častejšie sa v európskych mestách stretávame s čistejšími autami, či už ide o tie hybridné, alebo elektrické. Európska komisia dnes dáva silný impulz práve pre takúto dopravu zajtrajška.
Takzvaný dopravný balík, ktorý patrí pod hlavičku energetickej únie, zahŕňa sériu legislatívnych návrhov s jednoznačným zámerom – aby to bola Európa, kde sa vyrábajú najlepšie, najčistejšie, najkonkurencieschopnejšie autá a kde máme pre ne najmodernejšiu infraštruktúru.
Hybnou silou je ochrana klímy
Hybnou silou v pozadí sú klimatické zmeny ako jedna z najvážnejších výziev, akým čelíme. V EÚ pritom doprava zodpovedá za takmer štvrtinu emisií skleníkových plynov a za zníženú kvalitu ovzdušia v mestách. Nasmerovať ju teda na cestu čistejších riešení je imperatív.

Nejde však o „hru s nulovým súčtom“ alebo jedno na úkor druhého. Ambiciózne klimatické ciele možno pretaviť do rovnako ambicióznych inovácií, vďaka ktorým bude ekonomika viac prosperovať a budú sa tvoriť aj pracovné miesta zajtrajška.
Automobilový priemysel dnes v EÚ zamestnáva 12 miliónov ľudí a na európskom HDP sa podieľa štyrmi percentami.
Na Slovensku na seba priamo viaže vyše 140-tisíc pracovných miest a nepriamo až 280-tisíc. Všetci máme silný záujem na tom, aby zostal jednou z výkladných skríň únie.
Technologické preteky sú v pohybe
Ďalší obchodní hráči už takisto nastupujú na nový trend. Napríklad v Číne medzi rokmi 2012 a 2016 vzrástol počet novo zaregistrovaných čistých – čiže nízko - alebo bezemisných – áut z pár desiatok na takmer 350-tisíc. Čínski výrobcovia chcú od začiatku nadchádzajúcej dekády každoročne predať zhruba štyri a pol milióna elektromobilov. Ide o zhruba 20 percent celkovo očakávanej výroby a predaja.