Autor je redaktorom MF DNES
Je to určite zatiaľ najzaujímavejšia zápletka v českých prezidentských voľbách, ktoré sa konajú už v januári. Expremiér Mirek Topolánek vtrhol do zoznamu kandidátov ako kovboj do lokálu a spôsobil, že na niekoľko dní sa zabudlo na všetkých ostatných záujemcov o prezidentský úrad vrátane súčasného prezidenta Miloša Zemana.
Cez víkend Topolánek oznámil, že sa bude snažiť získať podpisy desiatich senátorov pod svoju kandidatúru, ako ukladá zákon, v pondelok ich už mal a v utorok pred novinárov predstúpil so svojím tímom. To nie je „svieži vánok Topolánek", ale skôr taký politický „uragánček".
Všetci proti jednému
Topolánek obsadil titulné stránky novín, televízne spravodajstvo, rozhlasové komentáre aj sociálne siete. Potrebu vymedziť sa voči politikovi, ktorý v parlamentných voľbách v roku 2006 dokázal získať na čele Občianskej demokratickej strany skoro 36 percent hlasov, mali zrazu všetci.
To, že si do Topolánka kopol Andrej Babiš, ktorý ho od čias, keď bol predsedom vlády, teda v rokoch 2006 - 2009 neznáša, to sa dalo čakať, hoci súčasný víťaz volieb svoje tvrdenie, že išlo o „najskorumpovanejšieho premiéra v histórii" nemá o čo oprieť.
Z tábora zemanovcov sa ozvali hlasy, ktoré chcú jedovatou slinou právneho výkladu spochybniť legálnosť Topolánkovej kandidatúry (niektorí senátori podporili súčasne s ním aj iných kandidátov). Neudržali sa ani Topolánkovi súperi z „protizemanovského tábora“ – profesor Jiří Drahoš a textár a rentier Michal Horáček.
Americký kovboj
To všetko vypovedá len o tom, že do ringu českých prezidentských volieb vstúpila veľmi ťažká politická váha, vedľa súčasného prezidenta Miloša Zemana jediná.
Topolánek navyše rozhodne nie je politik, ktorý by nemal Čechom čo ponúknuť. Je – na rozdiel od Zemana – jasne orientovaný na Západ, chcel presadiť v Česku vybudovanie amerického protiraketového radaru a americké základne, na čo mnoho ľudí dodnes nezabudlo. Samozrejme v dobrom.
Ruská okupácia Krymu a rozpútanie vojny na východnej Ukrajine dalo Topolánkovi za pravdu.