Udalosť SR týždňa a roka
Župné voľby. Šokujúce hlasovania zo sveta – brexit, Trump, Netanjahu, prepad Mayovej – boli všetko menšie prekvapenia ako VÚC 2017 Slovakia. S piatimi županmi pre demokratickú opozíciu (bez Luntera) nepočítal absolútne nik, živá duša sa nenašla. Merané neočakávateľnosťou výsledku (veľkosťou senzácie) sú Droba, Viskupič, Jurinová, Majerský a Trnka – takto spolu dokopy – úplne jedinečný úkaz.

Pätorka (s Lunterom šesť) županov vnáša na zatuchnutú scénu novú dynamiku, keď ústredné posolstvo, ktoré nesú, znie, že demokratickú pravicu treba opäť brať vážne. Čo nie je samozrejmosť, opozícia sa sama devalvovala mnohými nevážnosťami, ktoré sú aj dôvodom, prečo na mantru „niet inej alternatívy“ naskákalo Ficovi a spol. toľko kibicov v kaviarni a plebsu na ulici.
Udalosť global
Paradise papers. Únik trinásť miliónov dokumentov z Bahám, Cayman Islands, Jersey (a podobne) s novou silou ukazuje strednej vrstve, že kým ona nosí celý systém na pleciach ako nejaký globálny šerpa, korporáciám a boháčom umožňuje globalizovaná ekonomika daňové prázdniny, takže svoj férový podiel na udržiavaní spoločnosti, z ktorej pochádza ich materiálny status, zostávajú dlžní.
Teda značná časť, resp. mnohí, čo platí nezávisle od obrovského plytvania a korupcie verejného sektora, ktoré umožňujú morálnu relativizáciu skrývania sa v rajoch.
Kým Swiss Leaks, Lux Leaks i Panama papers boli ako-tak redigované, „paradise“ si už žiadnu starosť s daňovými a inými tajomstvami nerobia, hoci drvivá väčšina – tvrdia prvé analýzy – „optimalizačných“ schém, ktoré odkrývajú, je legálna podľa legislatívy tej-ktorej krajiny.
Čiže na jedného právoplatne odsúdeného daňového podvodníka na základe „paradise papers“ pripadnú stovky či tisíce zničených vzťahov, rozvrátených rodín atď., pretože motiváciou vývozu majetkov do rajov – popri optimalizáciách a skrývaní identity môže byť aj skrývanie svojho reálneho majetkového stavu pred rodinou (manželom/manželkou), milenkou-milencom, známymi či verejnou publicitou. Čo síce nie je pekné, ale ani trestné.
Správny krok
Debyrokratizácia. Nápad Pellegriniho a Žigu opraviť 147 (!) zákonov, 68 vyhlášok (a tak ďalej) tak, aby sa zvýšil občiansky/podnikateľský komfort v styku s úradmi, si zaslúži ozaj pochvalu. Ešte aj keď všetci vieme, že „boj s byrokraciou“ býva klasický populistický manéver.
Aj keď kruhovú obranu úradníctva neprerazia, pozoruhodné už je, že v etatistickej klíme Smeru sa aspoň vzpriečili podnikateľskému peklu, pod ktorým sú do značnej miery sami podpísaní.