Šéf Smeru Robert Fico sa takmer týždeň od župných volieb skrýval pred médiami. Povolebnú atmosféru chcel vraj pozorovať z diaľky. Zblízka sa totiž viacerým hodnotiacim župné voľby zdali ako porážka Smeru. Vrátane viacerých smeráckych podpredsedov.
Fico to vidí inak. Z diaľky sa mu zdalo, že „keď videl tú hystériu, mal pocit, že sme v krajine, kde je občianska vojna“. Všetko je na poriadku, lebo Smer voľby vyhral, má najviac poslancov, dokonca získal státisíce hlasov, vyhlásil Fico.
Jeho pozorovanie, ale najmä interpretácia výsledkov je nesprávna. Áno, Fico má pravdu, že Smer získal druhý najvyšší počet všetkých poslancov, po nezávislých. Áno, stal sa najsilnejšou stranou v zastupiteľstvách. Ale tam sa končí správnosť Ficových interpretácií župných volieb.
Zabudol na kontext
Hodnotiť treba v širšom kontexte, časovom aj politickom. A z tohto pohľadu je výsledok Smeru v župných voľbách najhorší v histórii.
Oproti roku 2013 stratil štyroch zo šiestich županov. Z tých dvoch, ktorí mu zostali, jeden kandidoval v širokej koalícii. Smer stratil svoje bývalé dlhoročné bašty v Žiline a Prešove a pohorel jeden z jeho sympaťákov – Richard Raši.
A napriek tomu, že Fico sa pri hodnotení župných volieb snažil vykresliť 88 zvolených poslancov za Smer ako úspech, pri bližšom pohľade na čísla to tak nevyzerá. Jeho zastúpenie v kraji klesne v porovnaní s poslednými štyrmi rokmi takmer na polovicu. Doteraz totiž v župných parlamentoch sedelo až 149 poslancov za Smer.

To, že nejde o víťazstvo, si zrejme uvedomoval aj samotný Fico. Na svoje pomery pôsobil značne nevyrovnane, neprirodzene. A v momente, keď začal ukazovať tabuľku s absolútnym počtom hlasov pre kandidátov Smeru, čím chcel dokázať silu, sa mu viditeľne triasli ruky.
Ficova metóda
Fico zrátal (aby sme mu nekrivdili, zrejme nie sám), že kandidáti Smeru na župana, teda Jaroslav Baška v Trenčíne, Juraj Blanár v Žiline, Peter Chudík v Prešove, Richard Raši v Košiciach a Milan Belica v Trnave Nitre získali spolu 284 560 hlasov.