Autor je analytik INESS
V štyroch krajinách Európy by mal už v roku 2050 vek odchodu do dôchodku presiahnuť 70 rokov. V Dánsku by mala táto hodnota dosiahnuť 72 rokov.
Predpokladám, že väčšina čitateľov musela po prečítaní týchto riadkov zatlačiť nazad očné buľvy. Možno teraz berie do rúk telefón, aby oznámila svetu, čo za nehoráznosť zase vypustil do sveta známy nepriateľ dôchodcov.

Na Slovensku pritom v roku 2050 hrozí „len“ 66.
Aj toto číslo desí mnohých a niet sa čo čudovať, že sa mu venoval aj snem známy generovaním sociálnych opatrení.
Je to snem, na ktorom sa pravidelne zúčastňujú aj odborári, ktorí majú nepochybne vplyv na nastavenie dôchodkovej politiky.
Žiaľ, nie všetky rady odborárov vedú k udržateľnému dôchodkovému systému.
V nedávnom rozhovore sa jeden z predstaviteľov odborov vyjadril, že Slovensko je vari jediná krajina, kde dôchodcovia nevedia vopred, kedy pôjdu do dôchodku. Takýchto krajín je pritom v Európe 8 (osem).
Podstatný je čas dožitia
A nejde o „neštandardné“ Pobaltie či „netypický“ Balkán. Holandsko, Dánsko, Fínsko, ale aj Taliansko, sú krajiny, kde sa dôchodková diskusia vyvíja desiatky rokov a nie je ani ovplyvnená „názormi“ Svetovej banky.
Aj v týchto krajinách analytická komunita a politický svet pochopili, že definovať ako cieľ sa nemá vek odchodu do dôchodku, ale dĺžka jeho poberania.
Inak povedané, každá generácia bude rovnako dlho na dôchodku, akurát spolu s rastúcim časom dožitia sa tento dôchodok začne neskôr.