Autorka je analytička programu Kremlin Watch think-tanku Európske hodnoty
Analýza Českého rozhlasu, ktorý v novembri 2016 porovnal dvadsať najviac preposielaných správ na facebooku za uplynulý rok, a to z klasických spravodajských serverov aj z dezinformačných webov, poukázala na závažný fenomén českého internetu. Dezinformačné či polopravdivé texty sa čítajú častejšie než seriózny a pravdivý obsah.
Najčastejšie otváraný článok dezinformačných webov, na ktorý reagovalo asi 34-tisíc čitateľov (s odkazom na ruského lekára), tvrdil, že cukrovka a rakovina sú vymyslené choroby. Druhé miesto obsadil text, podľa ktorého by mohlo byť rozdelenie ČSFR v roku 1992 neplatné.
Dôvodov tohto negatívneho trendu môže byť niekoľko. Jednak „šokovost” klamných článkov a expresivita ich titulkov, ktorými sa snažia získať pozornosť. Tiež mylná predstava čitateľov chytených v dezinformačnej bubline, že ide o informácie, ktoré im mainstream zatajuje, a s tým súvisiaci pocit, že šírením týchto článkov pomôžu ďalším ľuďom otvoriť oči.
Nehovoriac o tom, že mnohé servery samy vyzývajú na preposielanie článkov v rámci boja proti establishmentu a tradičným médiám. V neposlednom rade je to aj ideologická a tematická orientácia serverov, s ktorou sa stotožňuje určitá časť spoločnosti.
Ruské videnie sveta
V Českej republike existuje asi 40 relevantných dezinformačných webov. Väčšina z nich sa primárne zaoberá zahraničnopolitickými témami.
Výnimkou sú Parlamentné listy, ktoré sa snažia vystupovať ako seriózne spravodajstvo, avšak časté používanie manipulatívnych techník ich jednoznačne vyraďuje z kategórie dôveryhodných médií.
Takisto server Prvé správy, vlastnícky previazaný s Parlamentnými listami, sa zaoberá domácimi a regionálnymi „novinkami".