Autor je bývalým belgickým premiérom, je predsedom Aliancie liberálov a demokratov Európskej skupiny v Európskom parlamente.
Transatlantická aliancia – ktorá desaťročia tvorila základ globálnej stability, múry demokracie a chránila Západ, ako ho poznáme – čelí vážnemu tlaku a môže sa stať minulosťou. Veľkú časť zodpovednosti bezpochyby nesie americký prezident Donald Trump, ktorý opakovane spochybňoval tradičných spojencov USA vrátane útokov na NATO. Lenže k tomuto stavu prispela aj Európa svojou nečinnosťou a teraz musí prispieť k jeho náprave.
Choroba Západu je nepochybne výsledkom pokračujúcich a neriešených hospodárskych výziev v dôsledku globalizácie. Tie sú najakútnejšie v Európskej únii, kde politická paralýza vládam bránila v komplexnej implementácii reforiem nevyhnutných na prekonanie finančnej krízy, ktorá sa začala pred desiatimi rokmi.
Európski lídri sa zhodujú, že nastavenie eurozóny je chybné, a vedia, čo treba urobiť. Ich kroky však hatia nejednotnosť, konzervativizmus a starosti s domácou politikou, keď sa mnohí lídri vydali do rúk populistického euroskepticizmu. Výsledkom je ich neschopnosť prijať kroky nevyhnutné na zaistenie dlhodobej stability EÚ vrátane dokončenia bankovej únie ako poistky pre európske financie a vytvorenia skutočného celoeurópskeho hospodárskeho riadenia.
Veci nepomáha ani absencia odhodlaného amerického prezidenta, ktorý by bol schopný a ochotný povzbudiť Úniu k ďalšej integrácii. Európski lídri však musia prijať zodpovednosť za vlastnú neochotu konať – a podniknúť kroky na záchranu Únie.