SME
Sobota, 1. október, 2022 | Meniny má Arnold

Čína bohatne a starne

Pri jasnom rozvojovom pláne a silnom vodcovi sa zdá, že Čína je v dobrej pozícii, aby si udržala nebývalý hospodársky úspech.

(Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor je ekonóm

Raz za päť rokov zvolá Komunistická strana Číny celoštátny zjazd, kde sa urobia dve zásadné rozhodnutia: kto povedie Čínu najbližších päť rokov a po akej ceste k rozvoju sa vodcovia vydajú. Nedávno skončený 19. zjazd čínskej komunistickej strany urobil oboje a ešte niečo navyše.

Okrem zvolenia nového stáleho výboru politbyra 19. zjazd znovu zvolil prezidenta Si Ťin-pchinga za vodcu strany a pridal po ňom pomenovanú ideológiu – „Myšlienka Si Ťin-pchinga“ – do straníckych stanov. Zjazd zároveň priniesol program budúceho vývoja krajiny do roku 2050, ktorý odráža zmeny, aké priniesla Číne ekonomická reforma a otvorenie.

Jedlo pre všetkých

Na 13. celoštátnom zjazde Komunistickej strany Číny v októbri 1987 vyhlásili vtedajší vodcovia, že krajinu čakajú „veľké rozpory“, a to medzi „rastúcimi materiálnymi a kultúrnymi potrebami ľudí a zaostalosťou spoločenskej produkcie“. Inými slovami, hlavnou výzvou bolo vyrobiť dosť jedla, oblečenia a kníh pre všetkých Číňanov.

O tridsať rokov neskôr je hlavný rozpor, pred ktorým Čína stojí, medzi „rastúcou potrebou vyššej životnej úrovne a tlakmi vyplývajúcimi z nedostatočného a nevyrovnaného ekonomického vývoja“. V príhovore na 19. straníckom zjazde Si Ťin-pching vyhlásil, že keďže Čína prevažne dokáže zaobstarať základné potreby svojim ľuďom, cieľom by teraz malo byť zlepšiť ich kvalitu života.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

S ohľadom na toto vypracoval 19. zjazd nový podrobný plán založený na „dvoch cieľoch storočnice“, ktoré zdedil po 18. zjazde. Prvým storočnicovým cieľom je vybudovať „mierne prosperujúcu spoločnosť“ (siao-kang) do roku 2021, čiže stého výročia založenia Komunistickej strany Číny. Kľúčové tu je zaistiť všeobecný blahobyt, pričom sa chudoba prakticky odstráni.

Druhým storočnicovým cieľom je transformovať krajinu na „plne rozvinutý a pokročilý štát“ do roku 2049, čiže sté výročie založenia Čínskej ľudovej republiky. Vízia, ktorá sa na zjazde potvrdila, je blahobytná, civilizovaná, harmonická a moderná socialistická spoločnosť, ktorá sa pýši silným vedením. Taká Čína by bola poprednou svetovou veľmocou na dobrej pozícii medzi rozvinutými ekonomikami.

Všetku moc trhu

Okrem toho 19. zjazd čiastočne načrtol cestu medzi týmito dvoma cieľmi: keď bude prvý storočnicový cieľ uskutočnený, ďalšou úlohou Číny bude modernizovať spoločnosť do roku 2035. Takýto moderný štát bude svetovým lídrom v inováciách, čistote životného prostredia, vo veľkosti stredných vrstiev a s oveľa menšími rozdielmi medzi rastom vidieka a miest, ako aj vo verejných službách a životnej úrovni.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dosiahnuť tieto ciele si bude v prvom rade vyžadovať, aby čínske vedenie pochopilo, kde v procese rozvoja sa krajina nachádza. V tomto zmysle je sľubné, že čínski vodcovia pripustili na poslednom zjazde, že ich vlasť je a zostane v prvotnej fáze socializmu. Preto musí Čína dať rozvoj na prvé miesto s očakávaním, že hospodársky rast vyrieši jej problémy.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Elegantný spôsob, ako sa zbaviť problémistov aj záťaže.


16 h
Zuzana Kepplová

Plán A sa dohaduje dnes v Bruseli.


17 h
Najviac plynu z Ruska prúdi do Európy cez Nord Stream 1, ten je ale od konca augusta mimo prevádzky.

Kým na Ukrajine hynú pod guľkami, nám stačí teplý sveter.


Martin Hojsík 17 h
Slovenskí novinári na jednej z demonštrácií za Kuciaka a Kušnírovú.

Útoky na novinárov sa už skončili vraždou.


Vyhlásenie šéfredaktorov 18 h
SkryťZatvoriť reklamu