Autorka je riaditeľkou Ligy za ľudské práva
Minulý týždeň preletela médiami informácia o reklame istej firmy, ktorá ponúka do domácností „Filipínky“ ako domáce pracovníčky. Po tom, čo doteraz najmä Slovenky chodili opatrovať ľudí alebo pomáhať do domácností do zahraničia, sa fenomén domácich pomocníčok dostáva už aj k nám.
Životná úroveň v krajine narastá a čoraz viac ľudí bude potrebovať niekoho, kto im pomôže so starostlivosťou o deti, domácnosť či starších. Táto náročná práca býva slabšie platená, a preto je prirodzené, že aj u nás budú postupne pomocníčkami v domácnostiach najmä ženy zo zahraničia, Ukrajinky, Srbky alebo ženy zo vzdialenejších krajín ako Filipíny či Vietnam.
Na Filipínach je práca žien v domácnosti dlhodobo jednou z typických foriem obživy a filipínske ženy už roky pracujú v domácnostiach v USA, Hongkongu či v Saudskej Arábii. Filipíny sú štvrtou najväčšou krajinou na svete, ktorá do sveta vysiela domáce pracovníčky.
Práca pomocníčok v domácnosti má však aj svoje temné stránky. Ťažko sa kontroluje, lebo sa deje v domácnosti a nie vždy legálne. Keď pomocníčka žije aj pracuje v domácnosti, stiera sa rozdiel medzi tým, čo je pracovný čas a čo nie.