Najnovšia jadrová raketa typu ICBM zo Severnej Kórey dosiahla dnes ráno maximálnu výšku 4500 kilometrov nad zemským povrchom.
Pokiaľ ide o jej dosah, podľa ministra obrany USA Jamesa Mattisa by mohla trafiť „hociktoré miesto na svete“.
Americký prezident Donald Trump, na rozdiel od svojich predošlých veľkohubých vyhlásení –že Washington by mohol Pchjongjang úplne zničiť ohňom a hnevom, reagoval tentoraz netypicky mierne. „Zvládneme to,“ povedal. „Postaráme sa o to.“

Čím dlhšie sledujeme nukleárne ambície kórejského lídra Kim Čong-una, tým menej sme schopní uveriť Trumpovmu uisteniu. Lebo ak predpokladáme, že Kim chce jadrové zbrane z logického dôvodu – a to, že nechce skončiť ako Líbya, Afganistan či Irak, teda neschopný odolať americkej invázii –, tak presvedčiť ho, aby sa ich vzdal, chce taký prístup, s akým by Amerika v živote nesúhlasila. Tým viac, ak je Trump jej prezidentom.
Inými slovami, žiada si to ústupok od Washingtonu a spoluprácu s Čínou. Nemyslíme teraz čínsku benevolentnosť k opatreniam OSN či jej neveľmi ochotný súhlas s prísnejším embargom – ale skutočné a vynaliezavé partnerstvo, v ktorom by Čína poskytla Severnej Kórei vzduchotesnú záruku jej bezpečnosti.