SME

Nikto nechápe Kurdov. Ani samotní Kurdi

Kurdi ani zďaleka nezodpovedajú často rozšírenej idealizovanej predstave o jednotnom národe, ktorého jedinou prekážkou na ceste k nezávislosti sú odlišné záujmy krajín v regióne.

Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor je analytikom think-tanku STRATPOL - Inštitút strategických politík

V posledných rokoch získali Kurdi v západnom svete veľký ohlas predovšetkým v dôsledku boja proti Islamskému štátu, nedávno sme zase boli svedkami toho, ako dopadli ich snahy o získanie nezávislosti v Iraku.

Práve udalosti v Iraku najlepšie ukázali, ako ďaleko od pravdy je rozšírený romantický pohľad na Kurdov, ktorý ich prostredníctvom západnej optiky pasuje do pozície jednoliateho národa, ktorého jedinou prekážkou k získaniu vlastného štátu je odpor krajín, medzi ktoré je Kurdistan rozdelený, teda Turecka, Sýrie, Iraku a Iránu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skutočnosť je však oveľa komplikovanejšia, keďže sa Kurdi, napokon ako akýkoľvek iný národ, skladajú z veľkého množstva navzájom odlišných skupín vyznačujúcich sa odlišnými cieľmi či spôsobom života.

Babylon jazykov

Prvý problém predstavuje fakt, že neexistuje nič ako jednotný kurdský jazyk. Kurdčina sa skladá z troch hlavných dialektov, ktoré sú však navzájom nezrozumiteľné.

Tým najrozšírenejším je Kurmanji, ktorým hovoria Kurdi na severe (Turecko, Sýria, čiastočne iracký Kurdistan a severozápad Iránu). V centrálnej oblasti Kurdistanu (Irak, Irán) zase prevláda Sorani. Dialektom Pehlewani rozprávajú približne tri milióny Kurdov v Iráne a Iraku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Okrem toho ešte etnickí Kurdi využívajú jazyky Zaza a Gorani, ktoré však ani len nepatria do rovnakej jazykovej skupiny.

Väčšina Kurdov je bilingválnych alebo ovláda dokonca viaceré jazyky podľa krajiny, v ktorej žijú, napríklad v Turecku mnoho z nich pod vplyvom turkifikácie prestalo kurdčinu využívať úplne a dohovorí sa už len po turecky.

Boj rodín o moc: iracký Kurdistan

Značná časť kurdskej spoločnosti dodnes funguje primárne na kmeňových základoch. V súčasnosti to asi najlepšie demonštruje situácia v irackom Kurdistane, kde medzi sebou už niekoľko dekád súperia dva mocné klany rodiny Barzání a Talabání.

Nadradenosť náboženstva nad národom ilustruje aj vzťah Kurdov moslimov k jezídom, poväčšine etnickým Kurdom, ktorí však vyznávajú vlastné, špecifické náboženstvo.

Kým v posledných rokoch išlo predovšetkým o politické súperenie v rámci toho, kto získa dominantnú pozíciu v irackom Kurdistane, v minulosti medzi sebou viedli dlhoročný krvavý konflikt, ktorý vyvrcholil v momente, keď si Barzání neváhal na pomoc pri dobytí Erbilu z rúk Talabániho prizvať Saddáma Husajna.

Toho Saddáma, ktorý len pár rokov predtým neváhal v rámci procesu arabizácie zničiť tisíce kurdských dedín a vyvraždiť niekoľko desiatok tisíc Kurdov.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C567N na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Mathias Grunewald: Ukrižovanie Krista (1513 – 1518).

Zodpovednosť sa celé stáročia pripisovala Židom.


Medveď hnedý.

Stratené dokumenty hovorili o zastrelení medvedice s hmotnosťou 67,9 kg.


Michal Wiezik
Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


Ak chce Pellegrini naozaj to najlepšie pre Slovensko...


SkryťZatvoriť reklamu