Autor je občan, environmentalista a zakladajúci člen Slovenského ochranárskeho snemu
V týchto dňoch sa slovenská verejnosť dozvedela hrôzostrašné fakty o drancovaní našich lesov a stave našich národných parkov i celej štátnej tzv. ochrany prírody. A je právom zhrozená.
Ale zhrozením verejnosti a verejným pobúrením sa to nesmie skončiť. To by bolo ako-tak pochopiteľné niekde v hlbokej totalite, ale nie v demokratickej spoločnosti, za ktorú sa stále ešte vyhlasujeme.
Verejnú reakciu navrhujem začať niekoľkými otázkami, ktoré považujem za zásadné: ako sa to mohlo stať? Kto to celé spôsobil? Kto to celé povolil? A ak to nepovolil, prečo tomu nezabránil. Ak sa to dialo protiprávne, kto to mal potrestať a nepotrestal? Ako to, že tí, ktorí o tom vedeli, mlčali? Ako to, že to ignorovali politici a príslušné ministerstvá?
Akú zodpovednosť by mala verejnosť v tejto veci vyvodiť voči vládnej koalícii a najmä jej rozhodujúcemu článku, ktorý tu vládne s malou prestávkou od júna 2006 – a nikdy sa nezabudol pochváliť žiadnym - či už skutočným, alebo fiktívnym úspechom?
Čo vláda? A čo opozícia?
A čo tie predchádzajúce vlády? Ale kedy sa preto, čo sa deje v našich lesoch a národných parkoch, snažila zodpovedného člena/členku vlády odvolať opozícia? Koľkokrát sa na túto alebo podobnú tému aspoň pokúsila zvolať mimoriadnu schôdzu Národnej rady?
Ako je možné, že taká dôležitá záležitosť, ako je tragédia našich lesov a národných parkov, bola dosiaľ na poslednom mieste našej pozornosti, ďaleko za banalitami, ktoré patria skôr do bulváru, ako do parlamentu?