Tento zoznam je prevažne zbierka knižiek. Väčšina z nich nepochádza z tohto roka, ale ja som na ne zhodou okolností naďabil a utkveli mi v hlave dosť silno na to, aby som ich považoval za užitočné alebo zaujímavé aj pre ostatných.
Kniha: The Gene (Siddhartha Mukherjee)
Pravdepodobne najlepšia knižka o vede, akú som čítal. Po dočítaní si nebudete vedieť doma uvariť Crispr koktejl, ktorý vám upraví gény. Budete však vedieť dosť na to, aby ste pochopili, prečo sú ľudia, ktorí to už dnes skúšajú vo vlastných pivniciach, nebezpeční hlupáci.
Mukherjee veľmi šikovne prerozpráva príbeh, ako ľudia pochopili genetiku a začína od Mendela, ktorého si pamätáte zo strednej školy. Na rozdiel od stredoškolského učiteľa vám však povie aj to, že k výskumu sa Mendel dostal, lebo bol veľmi nudným pastorom a párkrát vyletel z akademických skúšok. Zároveň vám povie, aký je rozdiel medzi génom a genómom, ako aj to, ako v praxi funguje DNA.
Nové koncepty najčastejšie vysvetľuje tak, že presne opíše, ako na ne výskumníci vo svojom čase prišli. Je to úžasne pútavý (a na písanie náročný) spôsob písania o vede, lebo si prechádzate púť k poznaniu spolu s generáciami vedcov.
Pochopíte ich vnuknutia aj ich morálne dilemy a oceníte, koľko a ako prácne sme sa už naučili. Len málo kníh mi dalo toľko rozhľadu v konkrétnej oblasti poznania ako The Gene.
Knižka: Stories of Ibis (Hiroshi Yamamoto)
Najlepší kus beletrie, ktorý som čítal v tomto roku. Ak by Isaac Assimov písal dnes, jeho knižky by vyzerali takto. Nielen preto, že Stories of Ibis je sci-fi o robotoch a umelej inteligencii, ale hlavne preto, že sa nesnaží vyrozprávať len príbeh, ale hlavne odovzdať myšlienku.