Britskí občania sa konečne začínajú zhodovať v téme brexitu, teda deklarovaného úmyslu vlády opustiť Európsku úniu. Čoraz širší konsenzus však na tvári premiérky Theresy Mayovej zrejme nevyčerí úsmev ani ju nezachráni pred predčasným politickým hrobom. Zdá sa totiž, že všetci od najnadšenejších eurofilov až po zanovitých prívržencov hesla Británia na prvom mieste si dnes myslia, že vláda Mayovej za sebou zanecháva rumovisko.

Pravdaže, od začiatku sa vedelo, že bude veľmi ťažké zariadiť, aby Briti mohli koláč zjesť a zároveň si ho nechať. Bolo zrejmé, že Mayovej úmysel opustiť spoločný európsky trh a colnú úniu bude znamenať, že medzi Britániou a zvyškom Európy vyrastie naozajstná hranica.
Kde však bude stáť? Postaviť ju medzi Severným Írskom, ktoré je súčasťou Veľkej Británie, a Írskou republikou, ktorá patrí do EÚ, by bolo porušením Veľkopiatkovej dohody z roku 1998, ktorou sa ukončil írsky konflikt. Okrem toho by ju vetoval Dublin a tým by zmaril britské nádeje na dosiahnutie dohodnutého odchodu.