Autor je umelec a publicista
Podľa japonských vedcov majú ľudia, pre ktorých sú dôležite ekonomická rovnosť a spoločenská spravodlivosť, väčšiu predpoklad trpieť depresiou než tí, ktorí v prvom rade myslia na seba.
Dobrí ľudia skončia poslední a s depresiou, znie titulok článku, ktorý pred pár dňami informoval o výskume.
Titulky článkov často preháňajú a samotní vedci uviedli, že na vyvodzovanie rozsiahlych záverov je zatiaľ priskoro.
Na druhej strane životná skúsenosť hovorí, že vyznávanie vznešených etických hodnôt skutočne nemusí byť návodom na spoločenský či materiálny úspech.
Boli sme svedkami, ako tí istí ľudia, ktorí zo zištných dôvodov kolaborovali so zločineckým režimom pred rokom 1989, dokázali životaschopne prosperovať aj po jeho páde.
Videli sme, ako vznikli finančné skupiny, ktoré dnes utvárajú charakter štátu, videli sme, ako ohlasovatelia korupcie prišli o prácu a ľudia, ktorí sa na korupcii podieľali, pokračovali v budovaní vo svojej kariéry, videli sme bielu vranu obsluhovať v McDonalde, videli sme idealistov živoriť, zatiaľ čo hrubosť a primitívnosť stáli na piedestáloch alebo sa pretŕčali v Smotánke.
Novinárka Soňa Gyarfašová sa systematicky venuje mapovaniu životov ľudí, ktorí mali odvahu ostať verní svojim hodnotám a postaviť sa zločineckým režimom minulosti (či už fašistickému, alebo komunistickému).