Udalosť týždňa
Flynn.
Dohoda o priznaní viny, ktorú urobil exporadca Trumpa s vyšetrovateľom Muellerom, je ďalšie utiahnutie slučky na prezidentovom krku.
Podstatné totiž je, že ak sa vyšetrovateľ Mueller odhodlal na takýto „barter“, ktorý je v praxi federálnych prokurátorov viac vzácny ako bežný, musí cítiť vysokú pravdepodobnosť, že dostane z Flynna cenné informácie o Trumpovej kampani.
Treba si uvedomiť, že akvizícia korunného svedka má už ustlané na obvinení bývalého (predposledného) šéfa kampane Manafortu z – teraz pozor – konšpirácie proti USA, prania špinavých peňazí a daňových podvodov. Pričom za rovnaké paragrafy je stíhaný ďalší Trumpov volebný stratég Gates, a preukázané tiež sú kontakty Donalda juniora na WikiLeaks práve v čase, keď cezeň získali publicitu „hacknuté“ dokumenty Demokratickej strany, útok na ktoré – tvrdia tajné služby – bol organizovaný z Ruska.
Summa summarum: Rizikové informácie z Trumpovho okolia dosiahli také penzum, že s jeho „kurikulom“ by bol v administratíve USA neprijateľný ani ako desiatar či umývač riadu, keďže by neprešiel ani cez najmiernejšiu bezpečnostnú previerku.
Udalosť II
Jeruzalem.
Ohlásením, že presťahuje veľvyslanectvo z Tel Avivu, Trump potešil Netanjahua, svetové židovstvo a evangelikánske krídlo republikánov, avšak – po klimatickom pakte – už druhýkrát doslova poštval svet proti USA.
Takto sa nespráva líder, hoci, isteže, predvolebný sľub dal. Samo presunutie ambasády vecne Izraelu nič nedáva. Má „iba“ (veľmi silný) symbolický význam, ktorý blízkovýchodnú kauzu neposúva k lepšiemu.
Naopak, opäť o čosi oslabuje rolu USA ako mediátora.

Udalosť SR
Porušenie ústavných práv kandidátov ÚS.
Verdikt košického dvora je zatiaľ najhorší malér doterajšieho mandátu Andreja Kisku.
Z úderu by sa mal rýchlo „oklepať“ tým, že urobí rozhodnutiu zadosť. (Hoci je nejasné, či z piatich, ktorí sa sťažovali na ÚS, má teraz vybrať troch alebo dvoch.)