Autor je slovenským eurokomisárom a podpredsedom Európskej komisie
Zajtra uplynú presne dva roky, odkedy sa Parížom niesla eufória z prijatia Parížskej klimatickej dohody. Úvod tohto týždňa sa preto prirodzene ponesie v tomto duchu. Zďaleka však nejde o prázdnu symboliku. Ide o reálne riešenia pre reálne výzvy v reálnom prostredí.
Jedným z nich je Platforma pre uhoľné regióny, ktorej vznik som na pôde Európskej komisie inicioval koncom minulého roka a ktorú spúšťame práve dnes. Cieľom je priniesť dotknutým regiónom dlhodobú perspektívu, ktorá obstojí v čase – a osobitne v ére takpovediac tektonických zmien. Potenciálne hovoríme o 41 regiónoch v 12 členských krajinách vrátane Slovenska.
Niekdajšia prominentná rola uhlia v EÚ je na zostupe. Medzi rokmi 2000 a 2015 klesla jeho ťažba o 31 percent a spotreba o 13 percent. Dôvodom sú napríklad vysoké prevádzkové náklady, nízke medzinárodné ceny uhlia či lacnejšia konkurencia z dovozu. Očakáva sa pritom, že do roku 2050 tento trend naberie ešte rýchlejšie obrátky – 60-percentný pokles ťažby a 70-percentný v spotrebe.
Na jednej strane treba jednoznačne povedať, že energetický mix ostáva v rukách jednotlivých členských štátov a Európska komisia nepožaduje, aby odzvonili ťažbe uhlia a jeho využitiu. Na strane druhej nemožno zatvárať oči pred enormným technologickým pokrokom, ktorý ide ruka v ruke s ambicióznejšími klimatickými politikami a ktorý priťahuje investorov.
Nik nesmie byť odkázaný sám na seba
Ako sa hovorí, kreativite sa medze nekladú a Platforma pre uhoľné regióny chce otvoriť dvere projektom, ktoré dokážu naštartovať dlhodobo udržateľnú zmenu v regionálnej ekonomike či priniesť pokrokové technológie ako napríklad zachytávanie a skladovanie uhlíka.
Od februára sa rozbehne reálna práca s viacerými krajinami – napríklad so Slovenskom, s Poľskom, Gréckom, Českom, Rumunskom, Bulharskom a Nemeckom. Za spoločný stôl chceme pritiahnuť národných aj regionálnych politikov, poslancov Európskeho parlamentu, zástupcov biznisu, sociálnych partnerov či mimovládny sektor. Komisia prispeje nielen expertízou, ale podporí aj zacielenie európskych prostriedkov v národných obálkach na modernizujúce riešenia. Okrem toho by mohol byť k dispozícii Európsky globalizačný fond či fondy na pomoc štrukturálnym reformám.
Žiadny región nemôže byť takpovediac odkázaný sám na seba. Platí to aj v prípade hornej Nitry, kde je Komisia pripravená spolupracovať a pomôcť pri hľadaní konkrétnych riešení – tak, aby lepšie prepojili región s jeho susedmi, aby vylepšili podmienky na podnikanie a aby v konečnom dôsledku znamenali ďalšie pracovné príležitosti a kvalitnejší život.
Príklady pre hornú Nitru
Všetci si uvedomujeme, že práca baníkov je mimoriadne náročná a neraz si vyberá aj daň na zdraví. Aj preto sa budúcnosť uhoľných regiónov vníma s citlivosťou a rešpektom. A so snahou nájsť riešenia dobré pre každého jedného baníka i región ako taký. Suma sumárum – chceme tam vdýchnuť čistý vzduch a sviežosť modernizácie atraktívnej aj pre mladú generáciu.